Jak sušit rakytník

Věděli jste, že v léčitelství se z této úžasné rostliny nepoužívají jen plody, ale také listy? Ukážeme vám jak sušit rakytník v obou těchto podobách a přidáme navíc i několik dobrých tipů.

Listy rakytníku řešetlákového jsou bohaté na vitamíny a další cenné látky stejně jako jeho plody. Připravují se z nich léčivé odvary a tinktury, ale také obklady, koupele či inhalace. Aby byly zachovány prospěšné vlastnosti listů, je třeba je nasušit doma. A totéž platí i o plodech.

Pokud se zaměříme na sušení rakytníku, většina z nás má na mysli plody. A to i přesto, že se suší velmi špatně díky vysokému obsahu přírodních olejů. Na jejich sušení však není nic těžkého. Stačí je umístit do pootevřené trouby, vyhřáté na 80 °C nebo tutéž teplotu nastavit na sušičce. Po několika hodinách bude hotovo. Správně vysušený rakytník je vláčný, rozhodně „nekřupe“. Vzhledem k již zmíněnému množství olejů to ani není možné. Může však začít hnědnout a to už je známkou, že byl vysušen moc.

Listy – co nám mohou nabídnout?

To sušení listů je mnohem jednodušší. Podobají se totiž těm vrbovým nebo olivovým – jde o tenké tlusté jehlice, zbarvené šedo-tyrkysově nebo zeleně. Jsou bohaté na éterické oleje a třísloviny. I ty velmi mladé mají už velké množství živin. Není divu, vždyť se musí chránit před škůdci i negativním dopadem okolního životního prostředí, které v domovině rakytníků není právě přívětivé.

Listy rakytníku jsou bohaté na vitamíny C, E, A, B a PP, stopové prvky, jakož i na fytoncidy, serotoninový hormon, flavonoidy a další látky s léčivými účinky. A na co se hodí?

  • posílení imunity
  • zlepšení trávení – odstranění problémů se zácpou a odplavení toxinů
  • urychlení metabolismu
  • lepší hojení ran
  • eliminace zánětlivých procesů
  • obnova kůže, (léčba popálenin a jizev, akné, podráždění, omrzlin, otlaků, popálenin apod.)

Terapeutické vlastnosti rakytníku se ovšem nejčastěji používají k prevenci a léčbě nachlazení, rychlému hojení tkání a odstraňování zánětlivých procesů na kůži, v kloubech a měkkých tkáních.

Kdy sbírat a sušit listy rakytníku

Maximální množství pektinu, taninů a dalších cenných látek se nachází v mladých listech a výhoncích. Ty se sbírají v květnu a červnu. Větev je zpravidla třeba zcela odříznout a listy otrhat. To je možné i při sběru plodů, nikdy by však neměla být odstraněna více než třetina plodících větví – vzpamatovávají se totiž až dva roky.

Listy položte na látku na dobře větraném místě. Proces sušení trvá několik dní, během nichž musí být listy pravidelně promíchávány, aby se usušily maximálně rovnoměrně. Ale lze je usušit i v sušičce a to na speciální mřížce. Potřebují sušení spíše v menším množství, teplotu na 40-45 stupňů. a promíchávání každých 30-60 minut. Jakmile po usušení šustí, máte hotovo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno