Jak zamrazit maliny

Neexistuje lepší postup na zachování chuti a vůně tohoto lahodného ovoce. Abyste věděli, jak zamrazit maliny skutečně správně, musíte se nejdříve seznámit s několika základními kroky. Posléze můžete tento postup aplikovat i na jiné drobné ovoce (rybíz, ostružiny, borůvky apod.) a připravit si tak zásobu chutných a zdravých plodů na celý rok.

Zmrazené maliny lze použít do koktejlů, koláčů a dalších dezertů. Můžete z nich připravit lahodnou ovocnou omáčku nebo je jednoduše přímo z mrazáku nasypat dezert nebo zmrzlinu. Musíte je ovšem zmrazit tak precizně, aby neztratily chuť a nejlépe ani tvar.

Zamražení malin

Pro zamrazení volíme pevné a především nepoškozené ovoce. Jestliže máte ovoce z vlastní zahrady, nesbírejte je po dešti. V tuto chvíli totiž obsahují maliny mnoho vody, jež by jim při dalším procesu uškodila. Maliny „nacucané“ vodou nedrží tvar a mrznou pomaleji, čímž ztrácí na chuti.

Pokud jste si jisti, že ovoce nebylo ničím stříkáno, nemusíte jej mýt. Pokud ne, opláchněte maliny jemně prostřednictvím cedníku a rozložte je v jedné vrstvě na papírový ručník nebo čistou plátěnou utěrku. Maliny nikdy nemyjte vložením do vody – okamžitě ji nasávají a při mrazení se nevyhnutelně slepí do velkého neforemného bloku.

Připravte si vhodný podnos (musí se vám vejít do mrazáku) a položte na něj suché plody. Ale pouze jednu vrstvu a tak, aby se ovoce vzájemně nedotýkalo! Tímto způsobem bude každá malina zmrazena odděleně a poté bude snazší odebrat z mrazáku potřebné množství na dezert nebo jen tak na mlsání. Po úplném zmrazení, které bude trvat asi 2-3 hodiny, sesypte maliny do plastového sáčku nebo do vhodné krabičky. Malinám je nejlépe právě ve vhodné nádobě, zde se totiž vlivem další manipulace s obsahem mrazáku nerozpadnou na kusy. Mražené maliny v této podobě lze skladovat bez obtíží až 12 měsíců.

Náš tip: Zmrazené maliny by měly být před použitím pomalu rozmrazeny ideálně při pokojové teplotě. Pokud je však plánujete využít při následném tepelném zpracování, můžete přistoupit i k aktivnějším metodám – například rozmrazováním pod tekoucí vlažnou vodou.

Maliny, které už pěkný vzhled nemají, stačí rozmixovat a mrazit v menších nádobkách – například silikonových formičkách. Po zmrznutí přesuneme jednotlivé porce do většího igelitového pytlíku nebo krabičky.

Želé z mražených malin – tip navíc

Ingredience:

  • mražené maliny 1 šálek;
  • voda – 1 l;
  • pískový cukr – 100 g;
  • bramborový škrob nebo kukuřičný škrob (4-6 lžic)

Postup:

Rozmrazené maliny protlačíme přes síto. V hrnci zahřejeme vodu a rozpustíme v ní cukr. Necháme vařit tři minuty. Rozmícháme škrob v malém množství vody a přilijeme k sirupu a nakonec přidáme i šťávu z malin. Počkáme, až želé zhoustne, naplníme do ozdobných pohárů a po vychladnutí podáváme. Skvěle však chutná i teplé.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno