Šťáva z mirabelek

Něžné slovo mirabelka evokuje něco maličkého, sladkého, hebkého. A přesně takové pravé mirabelky jsou. Malé, zářivě žluté kuličky, na sluneční straně mírně do červena, slaďoučké jako med, jen se rozplývají na jazyku. A šťáva z mirabelek je na tom stejně.

Při dobré úrodě jsou jimi větvičky přímo obsypané. Tolik jich prostě čerstvých sníst nedokážeme a tak vyrábíme kompoty a džemy, pečeme koláče a zamrazujeme. A když už máme plnou spíž a koukáme zoufale na množství nezpracovaného ovoce, napadne nás nápad. Uděláme z mirabelek šťávu, co se může stát?

Mirabelky nemirabelky

Většina lidí nevidí rozdíl mezi názvy mirabelka a špendlík, považují je za jeden druh ovoce s dvěma různými jmény. Pravda, oboje je druhem slivoně a má podobnou chuť i barvu, mirabelka je však sladší a opravdu kulatá. Špendlík bývá mdlejší chuti a oválného tvaru. V dnešní době se však se špendlíkem setkáme jen zřídka. Mnohem častěji nacházíme u cest a na stráních další druh slivoně, a to myrobalán třešňový. I když jeho plody mohou být také žluté, jsou i zelené, oranžové a nejčastěji červené. Že se nejedná o mirabelku ani špendlík, poznáme bezpečně podle dužniny, která je mnohem kyselejší a nejde oddělit od pecky. K jídlu jsou však vhodné všechny druhy a pro milovníky kyselejších chutí je myrobalán ideální.

Šťáva z mirabelek (špendlíků, myrobalánů)

Jak postupovat a co bude pro recept třeba?

Ingredience:

  • zralé mirabelky 2000 g
  • voda 1 l
  • cukr krupice 600 g (dle chuti)
  • bio citrón 1 ks
  • kyselina citrónová 1 lžička
  • kyselina sorbová 1 g
  • badyán 1 ks, hřebíček 5 ks, skořice 1 svitek (nemusí být)

Postup:

  1. Celé, nevypeckované mirabelky opláchneme, vložíme do hrnce a zalijeme vodou.
  2. Přidáme omytý, nakrájený citrón a kyselinu citrónovou a dáme vařit. Případně přidáme celé koření.
  3. Pozvolna vaříme, až je ovoce zcela rozvařené, zhruba tři čtvrtě hodiny.
  4. Odstavíme a necháme lehce vychladnout.
  5. Ještě horké přecedíme a propasírujeme přes síto, nebo ještě necháme prokapat plátnem, chceme-li šťávu čirou, bez dužniny.
  6. Šťávu nebo řídké pyré přelijeme zpět do hrnce a přidáme cukr smíchaný s kyselinou sorbovou. Vaříme ještě asi pět minut do rozpuštění cukru.
  7. Horké nalijeme do sklenic, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru.
  8. Za pět minut otočíme zpět, zakryjeme utěrkou a necháme vychladnout.
  9. Před použitím slijeme do láhve a uchováváme v lednici.

Poznámka

  • Šťávu mícháme s vodou v poměru dle naší chuti, můžeme přidat citrón, led, mátu a podobně.
  • Variantu s kořením použijeme, chceme-li ze šťávy dělat teplý nápoj: Šťávu dle vlastního poměru nalijeme do varné sklenice a zalijeme horkou vodou, případně přisladíme cukrem nebo medem.
  • Nechceme-li přidávat kyselinu sorbovou, můžeme sklenice se šťávou zavařit na 80 °C 20 minut.
  • Sklenice se šťávou uchováváme pokud možno na tmavém místě, aby zůstala pěkně žlutá. Na světle časem ztmavne, i když chuti to neuškodí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno