Zavařování malin

Milujete tohle nevšední zahradní ovoce a přemýšlíte, jak co nejvíce jeho chuti a vitamínů uchovat i mimo sezónu? Zavařování malin je docela jednoduché a máte-li ten správný recept, nezabere vám ani příliš času. A naše recepty rozhodně jednoduché a ověřené jsou.

Začneme receptem na malinovou šťávu, bez níž by prostě žádný zimní dezert nebyl dokonalý. Naučíme se zavařit maliny bez cukru a nakonec přidáme i nějakou tu staročeskou klasiku. Z dnešních receptů si určitě vybere úplně každý.

Nejlepší recepty

Malinová šťáva – recept:

Ingredience:

  • 750 gramů malin
  • 250 gramů pískového cukru
  • 250 ml vody

Postup:

Svařte vodu s cukrem v hrnci. Po jeho rozpuštění vám vznikne cukrový sirup. Důkladně umyjte maliny. Stojí za to použít ty větší a zralejší – pak bude vše hotovo opravdu za chvilku. Maliny opatrně vložte do hrnce s cukrovým sirupem. Nastavte na střední oheň a vařte 45 minut. Během této doby několikrát obsah hrnce prohoďte. Vařečkou byste vše pomačkali, postupujte tedy podobně, jako kdybyste chtěli prohodit palačinku. Plody by na konci vaření měly být sklovité – téměř průhledné.

Po této době šťávu přeceďte a nalijte do lahví. Z tohoto množství získáte asi 0,5 litru. Sklenice musí být předem vymyté a ideálně horké. Očistěte hrdla a dobře uzavřete. Otočte asi na 15 minut vzhůru nohama a máte hotovo. Jakmile malinová šťáva vychladne, skladujte ji na suchém a tmavém místě, např. ve spíži. Vydrží vám tu několik měsíců nebo dokonce i rok až do příštího léta. Po otevření rychle spotřebujete a skladujte v lednici.

Maliny ve vlastní šťávě bez cukru

Chcete-li připravit tuto jedinečnou pochoutku, nepotřebujete nic kromě samotných malin. A jak na to? Maliny několikrát omyjte a to prostým ponořením do studené vody. Jakýkoliv jiný postup by je pomačkal! Při této příležitosti odstraňte listy a další špínu nebo zkažené plody. Znovu opláchněte.

Sterilizujte malé sklenice, nejlépe s objemem – od 0,25 litru do 0,5 litru. Je důležité, aby všechny měly stejnou velikost, jinak se postup nepodaří. Nasypte do sklenic maliny a dobře zavíčkujte.

Do velkého hrnce vložte ručník, vložte sklenice s malinami a zalijte vodou. Sterilizujte po dobu 15-20 minut v závislosti na objemu (20 minut je na 0,5 litru velké sklenice). Opatrně vyjměte z horké lázně dotáhněte víčka, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Malinový džem hotový za pět minut

Ingredience:

  • 1 díl malin
  • 1,5 dílu pískového cukru

Postup:

Maliny dobře umyjte, vložte do velké mísy, zasypte cukrem a uložte do nevytápěné místnosti po dobu 5-6 hodin. Přesypte do velkého hrnce, přiveďte k varu a vařte přesně pět minut. Poté odstraňte pěnu. Přendejte do sterilizovaných sklenic a dobře zavíčkujte. Skladujte při pokojové teplotě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno