Jak zpracovat ostružiny

Hledáte zajímavé nápady jak zpracovat ostružiny? Máme pro vás hned několik postupů a receptů. Ať už milujete sladké nebo rádi vaříte jen z toho, co nám Matka příroda poskytla, u nás si určitě vyberete.

Pamatujete si, že u zpracování ostružin spočívá první a nejdůležitější krok hned v jejich omytí – nikdy je nemyjte namočené ve velkém množství vody. Rychle ji nasávají a ztrácí pak na své chuti (to se týká především měkkých lesních ostružin, kompaktní zahradní odrůdy tímto nešvarem až tolik netrpí). Místo toho je po menších částech vysypte na jemné sítko, opláchněte pod proudem vody a nechte v jedné vrstvě oschnout, případně si pomozte papírovým ručníkem.

Zpracování ostružin

Máte chuť na ostružinový kompot, džem nebo třeba želé? Máme pro vás osvědčené recepty z moderní kuchyně i receptářů našich babiček.

Ostružinový džem

Absolutní klasika. Připravíme ho z pěti kilogramů sladkých ostružin, 5 lžic vody a 70 gramů cukru. Ostružiny omyjeme a nasypeme do hrnce – ovšem pozor, jen polovinu z nich. Přilijeme vodu a na mírném plameni vaříme, dokud se objem tekutiny nezredukuje na polovinu. Pak přidáme cukr a stálého míchání vyčkáme až se rozpustí. Pak přidáme zbytek ostružin a vaříme asi 30 minut za občasného míchání. Nakonec nalijeme horký džem do předem vymytých sklenic, těsně uzavřeme a necháme vychladnout.

Ostružinová marmeláda s borůvkami

Pro přípravu ostružinové marmelády s borůvkami potřebujeme 1 kg borůvek, sklenici šťávy z ostružin a 1 kilogram cukru. Ovoce opláchneme a z cukru a šťávy svaříme sirup. Lehce vychladlý nalijeme na borůvky a necháme několik hodin v chladu. Po této době přivedeme směs k varu a pak po dobu 15 minut vaříme. Hotový džem přelijeme do sklenic, zavíčkujeme a necháme vychladnout.

Lahodné želé z ostružin a vína

Zajímavým nápadem na zpracování ostružin je také mírně pikantní želé, které se hodí jako doplněk k pečenému drůbežímu masu a omáčkám. Na jeho přípravu potřebujeme asi 1,5 kg ostružin, 1 sklenici horké vody, sklenku suchého bílého vína, šťávu ze dvou citronů, dvě větší špetky skořice, muškátový oříšek (stačí jednou strouhnout) dva mleté ​​hřebíčky a na špičku nože sušené citronové kůry. Cukr je možné přidat podle chuti. Ostružiny přesypte do hrnce spolu s kořením a citrónovou kůrou. Zalije vodou a vínem. Vařte na mírném ohni asi 30 minut, samozřejmě za stálého míchání – jinak se vám lahodné želé z ostružin a vína snadno připálí. Ještě horké plňte do sklenic, nechte vychladnout a uložte do spíže.

Ostružinový kompot pro začátečníky

Na tento kompot z ostružin potřebujete 500 gramů ovoce, 100 gramů cukru, půl šálku sladkého červeného vína, půl lžičky citrónové kůry, šťávu z jedné poloviny citronu, vanilkový cukr (1 sáček) a dvě sklenice vody. Vodu svařte s cukrem, vanilkovým cukrem, citronovou šťávou a citrónovou kůrou. Zchlaďte přilitím bílého vína, přidejte ovoce a vařte deset minut. Sterilujte ve vymytých sklenicích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno