Zavřenina

Zavřenina alias zavařenina… Také si myslíte, že jde jenom o překlep? Pak vás vyvedeme z omylu. Proč bychom totiž museli ovoce za všech okolnosti zavařovat, když ho můžeme jednoduše zavírat?

A co tím získáte? Absolutně čerstvé ovoce bez jakékoli chemie, konzervantů nebo třeba přidaného cukru. Tato metoda konzervace se hodí hlavně na drobné ovoce a svůj původ má v knize Vladimíra Megreho. A v čem spočívá?

Borůvkový džem

Zavřeniny uchovávají ovoce díky fermentaci

Záleží tedy na tom, za jak dlouho uschované ovoce otevřete. Ale podívejme se na celý postup pěkně od začátku. Ve svém působení využívá starou známou fermentaci. A kupodivu to ani není nijak složité. Jen si musíte zvyknout na myšlenku, že čím déle ovoce ve sklenici necháte, tím více se změní.

Jak si vytvořit tu správnou zavřeninu

Základem je natrhání drobného ovoce. V ideálním případě by to mělo fungovat tak, že si vezměte obyčejnou zavařovací sklenici se šroubovacím víčkem, pořádně ji vyčistíte horkou vodou a párou a samozřejmě pořádně vytřete. Úplně dosucha a to včetně víčka. A co teď s ní? Utíkejte s ní na zahradu.

Vyberte, natrhejte a zavřete

Ne, rozhodně nejde o nadsázku. V ideálním případě byste opravdu měli ovoce trhat přímo do oné vyčištěné sklenice. Rybíz, maliny, borůvky, jahody… Všechna drobotina, která se vám vejde dovnitř, aniž byste ji museli krájet nebo mačkat, je vítána.

Pracujte rychle do 15 minut byste měli mít hotovo a natrháno. Vybírejte pečlivě a prohlížejte každý plod. Případné chyby už totiž nebudete moci napravit. Ovoce by totiž mělo být v zavřenině konzervováno do 10-15 minut od utržení.

Jen pořádně utáhnout a nic víc

Jakmile bude sklenice plná, jednoduše ji zavřete a důkladně utáhněte. Nespoléhejte se na sílu vlastních rukou a raději si vezměte pomocníka v podobě kuchyňské pomůcky na dotahování víček sklenic. A co se zavřeninou dál?

Uložte ji do chladné spíže – nebo také ne

Většina milovníků zavřenin má na jejich skladování vyhrazenu jednu poličku v běžné spíži. Snaží se, aby zde bylo chladno a temno, což maximálně zpomalí proces fermentace, ke kterém musí i v předem důkladně vymyté a pečlivé uzavřené sklenici nutně dojít. Ne všem však fermentace vadí. Takže pokud ji chcete naopak urychlit, klidně postavte ovoce na parapet na sluníčko

Čím později zavřeninu otevřete, tím zvláštnější ovoce získáte

Jak jsme už řekli – fermentace je nevyhnutelná. A i když ji zpomalíte, nikdy ji nedokážete zcela zastavit. Takže čím později si budete chtít čerstvé ovoce bez cukru a konzervantů ze zavřeniny dopřát, tím více bude proces fermentace patrný. Nemusí jít o nic špatného. Jen na to zkrátka buďte připraveni. Jinak však zavřeniny vydrží dlouho. Většina z nich i půl roku a leckteré i více. Nebude vám tak dělat problém nadělat si ovoce do zásoby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno