Jak zamrazit švestky

Švestková sezóna je v plném proudu. Fialových plodů je letos tolik, že je ani omylem nemůžeme zpracovat všechny najednou – a co tedy s nimi? Dnes vám poradíme, můžete jak zamrazit švestky, aby neztratily nic ze své jedinečné chuti a vůně.

Je to vlastně prosté. Ze švestek můžete vyrobit třeba lahodná povidla nebo je zavařit ve formě kompotu. Ale proč si přidělávat práci? Mrazení je mnohem jednodušší a přitom vám dovolí zamrazené ovoce použít prakticky na jakýkoli způsob – třeba i na přípravu teplého kompotu, do které se vám na konci léta tolik nechtělo.

Zmrazení je jedním z nejlepších způsobů, jak uchovat lahodnou a jemnou chuť těchto plodů. Jedinou obtíží je odstranění pecek, to však zpravidla není nijak těžké. To takové blumy se odpeckovávají hůře. Zmrazené švestky lze použít na koktejly, dorty, zákusky, zmrzlinu, omáčky nebo třeba pod maso. Jen se nesmíte bát menších experimentů.

Náš tip: Švestky lze skladovat v mrazničce až po dobu 12 měsíců.

Podrobný návod krok za krokem

Nejdříve je třeba věnovat péči pečlivému očištění švestek. Vložte švestky do mísy, zalijte vodou a důkladně je omyjte. Poté vodu vylijte a nechte je okapat na vhodném sítku. Nakonec je vysušte papírovou nebo textilní utěrkou či ručníkem. Nechte úplně uschnout. Je to důležité, protože jakýkoliv přebytečná voda vám při mrazení udělá zbytečnou neplechu – plody se slepí k sobě apod.

Odstranění pecek – švestky zbavíme stopek a pecek. Nejjednodušší je rozříznout švestku na dvě poloviny a ostrým nožem pecku podebrat a odstranit. Jen pozor na prsty!

A jak na samotné zmrazení? Švestky necháme v překrojeném stavu nebo je rozkrájíme na čtvrtiny. Ovoce vysypeme v jedné vrstvě na talíř, tác nebo jiné vhodné médium. Jednotlivé položky lze stohovat i na sebe, mírné zmáčknutí švestkám nevadí. Přibližně po hodině může být zmrazené ovoce z tácků sesypáno do vhodných pytlíků nebo krabiček. Zde posléze zmrzne úplně, ale už se nespojí k sobě. Odebírat ho tedy můžete podle potřeby beze strachu z rozmrazení. Nezapomeňte opatřit mražené švestky (ale i jiné plody) popiskem s datem, kdy jste je připravovali. Při likvidování zásob se tak ujistíte, že vám nezůstanou v útrobách spotřebiče ty nejstarší kousky na úkor mladší spotřebované várky. Švestky lze skladovat v mrazničce bez újmy na kvalitě až 12 měsíců.

Bonus navíc: povidla bez práce

Že vám švestky ještě zbyly? Víme co s nimi. Budete potřebovat:

  • 2 kg švestek
  • 3 šálky cukru

Švestky omyjte, osušte a překrájejte na poloviny. Odstraňte pecky. Vložte ovoce do hrnce, nastavte sporák na nejnižší teplotu a nechte 14 hodin probublávat. Poté přidejte cukr, promíchejte a vařte za stálého míchání asi hodinu. Nakonec přeneste do vhodných nádob, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno