Jak zamrazit jablka

Pokud ovoce zmrazíte správně, nemusíte se po celou zimu potýkat s nedostatkem vitamínů nebo utrácet za drahé prostředky z lékárny. Dnes vám řekneme, jak zamrazit jablka několika různými způsoby.

Zmrazená jablka lze následně použít do koláčů a nejrůznějších sladkých jídel, ale dají se konzumovat i jen tak – třeba jako zdravý dezert k odpolední kávě s čepicí šlehačky nebo pár lžičkami cukru.

Recepty

Základní recept na mražená jablka

Ingredience:

  • čerstvá jablka – 3 kg

Postup:

Jablka pečlivě omyjeme, očistíme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na malé kousky. Poté je vložíme do hrnce a vaříme pod pokličkou na nízkém plameni. Nezapomeneme čas od času promíchat. Jablka vaříme, dokud se nepromění na homogenní hmotu. Potom je rozdělíme do vhodných plastových nádob, zchladíme, uzavřeme a vložíme do mrazničky.

Jak zmrazit jablka bez vaření

Ingredience:

  • jablka – 3 kg

Postup:

Vybíráme jen dobrá a dokonale zralá jablka. Ovoce důkladně omyjeme, osušíme a nakrájíme. Odstraníme jádřinec a stopky, nakrájíme na menší kousky a rozložíme jablka na plastové tácky nebo vložíme do kovových misek. Necháme zmrznout. Poté přesypeme po menších porcích do mrazících sáčků a odebíráme podle potřeby. Máme-li jablek více, pak postup jednoduše opakujeme, dokud nejsou zmrazená všechna.

Základní recept na mražená jablka – vylepšený postup

Ingredience:

  • jablka – 3 kg
  • voda – 3 l
  • sůl – 40 g
  • kyselina citronová – 5 g

Postup:

Chcete zachovat ještě o něco málo víc chuti a vůně, ale především barvy letních nebo podzimních jablíček? Nemusíte je dusit, stačí si vzít k ruce trošku chemie. Jablka upravte jako v předcházejícím receptu. Pak je vložte do hrnce, zalijte studenou slanou vodou a vhoďte lžičku kyseliny citronové – díky ní kousky jablek neztmavnou. Nechte odpočívat. Přibližně za 20 minut je rozložte na vhodný tác a vložte ho do mrazničky. Jakmile jsou jablka zmrazená, sesypte je do menších balíčků a znovu uložte do mrazáku.

Jak používat zmrazená jablka

Zmrazená jablka lze zpracovat opravdu různými způsoby. Například v zimě je můžete přidat do sladkých knedlíků. Skvěle se také hodí k přípravě teplého kompotu. Chvíli je povařte v horké vodě s kořením a cukrem a servírujte.

Ze zmrazeného ovoce se také snadno připravují velmi chutná pyré na palačinky, pro ochucení ranní kaše nebo třeba do masové nádivky. Zachutnají vám i jako součást dušeného zelí. Bude poté neuvěřitelně aromatické a chutné. A perfektní jsou i jako součást dětských přesnídávek, vařených jen tak dlouho, aby bylo ovoce měkké, ale přitom neztratilo nic ze své výživové hodnoty. Použití mrazených jablek je zkrátka skoro neomezené. Takže se rozhodně vyplatí dát si na konci sezóny tu práci a mrazák jimi zaplnit. Garantujeme, že na jaře už žárná nezbudou 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno