Naučte se, jak sušit višně jako profesionálové. Nebudete k tomu potřebovat nic složitého a po uskladněném ovoci se jen zapráší, a to doslova. Navíc je můžete použít v mnoha různých receptech.
Sušené višně i jejich konkurentky višně obohatí chuť každého upečeného zákusku, kaše nebo třeba oblíbené granoly. Není to však jejich jediné kulinářské využití. Skvěle se hodí i v zimě, kdy je čerstvé tuzemské ovoce těžko dostupné. Skvěle chutnají a jako bonus jsou také cenným zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Pokud si chcete toto ovoce uchovat co nejdéle, určitě se podívejte na náš recept.
Jak na sušení višní
Příprava ovoce: višně nejdříve dobře opláchneme pod tekoucí vodou a poté je důkladně osušíme v cedníku. Odstraníme jim stopky a samozřejmě i tvrdé pecky. Nejlépe to jde speciální pomůckou, ale poradíte si i ručně. Poté dejte všechny višně na plech vyložený pečicím papírem.
Sušení višní v troubě
V této fázi přípravy předehřejte troubu na 110 °C a vložte do ní tácy s ovocem. Ale pozor, nikdy nesušte višně příliš naprudko – pro lepší výsledek proto otevřete troubě dvířka. Takto sušte ovoce asi 2 hodiny, více totiž obvykle nepotřebuje. Aby se višně prosušily rovnoměrně, měli byste je každých 30 minut otočit. Na to určitě nezapomínejte, jinak se výsledek nevydaří zdaleka tak, jak jste chtěli.
Višně sušte na etapy
Jakmile první doba sušení uběhne, pak jednoduše vyměňte pečicí papír za nový a pokračujte v sušení další 2 hodiny. A to stejným způsobem – opět višně po půl hodině promíchávejte. Po vychladnutí ovoce rozdělte na porce a uložte ho do vzduchotěsných nádob. Samozřejmě ho však můžete také zmrazit.
Pohlídejte si i rozložení
Jedním z nejdůležitějších prvků při sušení višní v troubě (ale třeba i v sušičce) je (stručně řečeno) jejich správné uspořádání na pekáči. Plody se totiž nikdy nesmí navzájem dotýkat – musíte se proto vždy ujistit, že mezi nimi jsou dostatečně velké mezery. Přesná doba sušení se může lišit podle množství vody obsažené v ovoci. Ale odvíjet se může samozřejmě i od výkonu trouby. Pokud jsou višně po usušení lehce tvrdé a lepkavé a při zmáčknutí z nich ani trochu nevytéká šťáva, můžete troubu vypnout. V opačném případě ještě o několik minut prodlužte dobu sušení.
Tipy pro uskladnění višní
Jak zabránit slepování mražených sušených višní? Není na tom nic složitého. Doporučujeme je dát na papírový tác nebo talíř a v tomto stavu je uložit do mrazáku asi na 20 minut. Po uplynutí této doby pak stačí nasušené višně jednoduše vložit do potravinových sáčků.
Skladování ve spíži
Sušené višně lze většinou bez potíží skladovat i v uzavřených skleněných nádobách. Dejte si však dobrý pozor na to, aby bylo ovoce zcela suché. Sklenice uložte nejlépe na chladném a stinném místě. Díky tomu vaše višně vydrží čerstvé po mnoho měsíců.