Zavařování hroznů

Příprava želé je kompaktní a velmi chutná metoda konzervace, ideální jako postup pro zavařování hroznů. Od obyčejného hustého džemu nebo marmelády se vizuálně liší a mnoho lidí je označuje jako šťavnatější a přírodnější.

Lze je ozvláštnit přidáním nejrůznějších koření nebo jiných druhů ovoce. A hodí se jako skvělá lehká příloha k dezertům nebo k mlsání jen tak. V každém případě doporučujeme připravit si více skleniček.

Obecná pravidla přípravy

Základem pro výrobu želé je hroznová šťáva, která se vymačká pouze z plně zralých hroznů. Je nutné vybrat velké, husté trsy. Shnilé a pomačkané nejsou vhodné. Bobule musí být důkladně umyty teplou vodou a zbaveny přebytečné vlhkosti. Použijte odšťavňovač nebo hrozny jednoduše poduste s trochou vody a posléze přepasírujte přes gázu.

Čerstvě vymačkanou hroznovou šťávu je potřeba zvážit, aby se přesně určilo potřebné množství cukru. Poté ji svařte na mírném plameni, dokud nesníží svůj objem na polovinu. Cukr se přidává již v průběhu vaření, aby se dobře rozpustil.

Želé z hroznů lze připravit s nebo bez zahušťovadel. Pokud chcete zkrátit dobu vaření, přidejte zahušťovadlo. V této roli může být použita želatina, pektin, agar-agar nebo speciální konzervační směsi, například Gelfix. Přidávají se v souladu s pokyny.

A jak poznáte, že je želé hotovo? Vhoďte obsah lžičky do sklenice s vodou. Pokud kapka spadne na dno a nerozpustí se, je želé připraveno.

Želé z hroznů s jablky a vínem

Ingredience:

  • kilogram tmavých hroznů;
  • bílé sladké víno – 125 ml
  • malý citron
  • voda – 100 ml
  • skořice
  • dvě malá jablka
  • čtyři kardamomové tobolky

Na litr šťávy:

  • cukr – 500 g
  • Gelfix balení (2: 1)

Postup:

Opláchněte hrozny teplou vodu a nasypte do hrnce. Umyjte jablka a citron. Citron nakrájejte na čtyři kusy, jablka zbavte středů a nakrájejte na plátky. Přidejte k hroznům spolu s kořením. Nalijte víno a vodu, promíchejte. Zakryjte hrnec a vařte na mírném ohni.

Asi po hodině, kdy budou kousky ovoce zcela měkké, vysypte všechen obsah hrnce na sítko a nechte v něm. Netřeste a s ním nesnažte všechnu šťávu vymáčknout, jinak se želé změní na blátíčko. Dodatečně lze filtrovat šťávu přes gázu v několika vrstvách.

Změřte objem filtrované šťávy, přidejte cukr smíchaný s Gelfixem, promíchejte a vařte 15 minut. Nechte vychladnout a plňte do sklenic. Není třeba nijak pasterizovat ani uchovávat v lednici. Jednoduše sklenice dobře vymyjte a vysušte (dobře to jde v klasické troubě) a pokraje víček před uzavřením potřete alkoholem. A máte hotovo.

Náš tip: část hroznů můžete nahradit třeba pomeranči, případně vynechat jablka a použít libovolnou kombinaci citrusů. Hroznové želé vám ve spíži vydrží asi jeden rok, poté ztrácí své senzorické vlastnosti.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno