Jak zpracovat aronii

Nevíte si rady s tím, jak zpracovat aronii? Jde o ideální ovoce k domácí konzervaci. Je nejen chutné, ale i velmi zdravé – může se chlubit mnoha léčivými účinky. A co z jejích tmavě modrých až černých bobulek připravit, abyste si po celý rok mohli dopřát její skvělou chuť a jedinečné výživové hodnoty v plné síle?

Domácí šťáva a klasická tinktura na nejrůznější obtíže. Dnes jsme si pro vás připravili tyto recepty. Vše je maximálně jednoduché na zpracování a přitom opravdu chutné. Vyzkoušejte!

Něco málo o aronii na úvod

Aronie se používá v kuchyni, ale také pomáhá také při léčbě hypertenze, snížení hladiny cholesterolu v krvi a posílení krevních cév! Je bohatá na vitamíny – C, E, PP a B1, B2 a B6 i minerály a stopové prvky, zejména pak železo, vápník, měď, mangan, jód a bór. A nechybí jí ani

Antioxidanty, které pomáhají našemu organismu bojovat proti volným radikálům, čímž snižují riziko vzniku potenciálně nebezpečných rakovinných buněk.

Obsažené bioflavonoidy (rutin a antokyany) mají pak pozitivní vliv na krevní řečiště, snižují hladinu tzv. zlého cholesterolu a pomáhají bojovat proti některým onemocněním očím (šedý zákal, glaukom apod.).

Jak zpracovat aronii

Domácí šťáva z aronie

Jde o jeden z nejoblíbenějších receptů při domácím zpracování vůbec. Pomůže zlepšit imunitu a působí jako podpůrná léčba během nachlazení a dalších nemocí.

Ingredience:

  • 3 kg plodů aronie
  • 1 kg cukru
  • kyselina citrónová podle chuti

Než začnete zpracovávat aronii, omyjte ji, osušte a uložte na několik dní do mrazničky. Ovoce by mělo několik dní na zmrznout, to pomůže odstranit jeho charakteristickou svíravost. Poté vymačkejte z bobulí šťávu v odšťavňovači.

Přelijte do hrnce, a na mírném plameni vařte asi 90 minut. Za stálého míchání přisypávejte cukr a poté i kyselinu citronovou. Množství volte podle chuti. Šťáva z aronie by měla být mírně kyselá. Hotovu šťávu přelijte do vymytých sklenic, zavíčkujte a sterilujte při teplotě 120 °C asi 15-20 minut podle velikosti sklenice. Ve spíži vydrží asi rok. V případě obtíží užívejte po lžičkách několikrát denně.

Léčivá tinktura z aronie

Tinktura z aronie je ideálním receptem pro zdraví – posiluje cévy, pomáhá lidem s hypertenzí a onemocněními žaludku. Pomáhá očistit tělo toxinů, a dokonce neutralizuje škodlivé látky, působící na naše oči.

Ingredience:

  • 1 kg aronie
  • 1 kg cukru
  • 1 litr čisté vodky 40-60%
  • 1 citron
  • 1,5 litru vody (jaro nebo vařené a filtrované)

Omyjte aronii ve studené vodě a nechte ji oschnout v cedníku. Nezapomeňte odstranit řapíky a stopky! Do velkého hrnce vložte ovoce a citron, nakrájený na plátky, zalijeme 1,5 litru vody a vařte asi 1 hodinu na mírném ohni. Zhruba v polovině vaření přimíchejte cukr. Vychladnou směs přeceďte, smíchejte s vodkou a nechte 14 dní stát na temném a chladném místě. Užívejte po lžičkách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno