Zavařování ananasu

Jde o ovoce, bez něhož si zimní sezónu v obchodech snad ani nedokážeme představit. Ale jak uchovat jeho báječnou chuť i mimo zimní měsíce? Vsaďte na jednoduché zavařování ananasu.

Nejjednodušší bývají recepty ze základních surovin

Jestliže jste nic podobného nikdy nedělali, není třeba se nijak trápit se složitými recepty. Koupíte-li navíc dobrý ananas, byla by škoda ho „kazit“ nejrůznějším kořením nebo nálevy. Jen voda, cukr a ovoce – nic jiného dobře zavařený ananas nepotřebuje.

Jak oloupat a nakrájet ananas

Chuť v hlavní roli

A přesně takto jednoduchý recept vám přinášíme. A co budete potřebovat?

  • 750 gramů ananasu (což je přibližně jeden středně velký kousek)
  • 125 gramů cukru
  • půl litru vody

A jak na to? Ananas nejdřív dobře oloupejte. Jděte na to opatrně a s rozmyslem. Nechcete totiž na dužinu přenést ony štiplavé látky, vyskytující se v jeho slupce. Použijte proto velmi ostrý nůž a před každým řezem ho opláchněte ve vodě nebo alespoň otřete v utěrce. Stejně pečlivě a opatrně ananas také oloupejte a nakonec ho zbavte jeho tvrdé středové části. Ta se k zavařování rozhodně nehodí.

Nejdříve svařte cukr s vodou

Vezměte větší hrnec, vlijte do něj vodu, přisypte cukr a společně za občasného míchání vařte, dokud se cukr zcela nerozpustí. Až bude hotovo, sundejte cukrovou vodu z plotny a nechte ji vychladnout. Budete pracovat pouze s vlažným nálevem, nikoli s vařícím.

Jak na samotné zavařování

Připravte si čisté sklenice. Stačí je důkladně vypařit horkou vodou, ale chcete-li opravdu osvědčený postup, vložte je na půl hodiny do trouby, rozpálené na 200 °C. Samozřejmě nejlépe i s víčky. Choroboplodné zárodky tak nebudou mít žádnou šanci.

Ananas naskládejte do sklenic – ale ne úplně po okraj. Nahoře by mělo zbýt několik centimetrů místa. Už předem si ho nakrájejte na přiměřeně velké kostičky nebo jinak tvarované dílky – přesně podle svých preferencí. Jakmile máte hotovo, zalijte nálevem. Vezměte si trychtýř, abyste nepotřísnili hrdlo sklenic ani jejich okolí. Pro jistotu ještě vše otřete čistým hadříkem a máte hotovo. Dobře zavíčkujte.

Sterilujeme v 90 °C

Poté do hrnce nalijte vodu a nechte ji projít téměř až k varu. Jakmile dosáhne 90 °C, vložte do hrnce sklenice tak, aby byly téměř zcela ponořeny (vodní hladina by měla sahat 3-4 centimetry pod víčko). Zavařujte při této teplotě asi 15 minut.

Důležitá je i péče po zavaření

bylo by však chybou v tomto okamžiku plamen jen ztlumit a počkat, až sklenice vychladnou. Naopak. Za pomoci kleští je přeneste na utěrku a nechte úplně vychladnout. Předejte tak tomu, aby byl ananas příliš měkký. Chladnutí je nutné provést v běžné poloze – neobracejte skleničky víčkem dolů. Nejspíš by vám povolily. Nakonec uložte do spíže a servírujte podle momentální chuti a potřeby.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno