Jak sušit pomeranče

Máte v plánu netradiční vánoční výzdobu? Pak se vám určitě bude hodit náš návod, jak sušit pomeranče. A uplatníte ho samozřejmě na jakékoliv další citrusy podobné velikosti. Jen grepy a jim příbuzné tak opravdu sušit nedoporučujeme.

Dokáží celou místnost nádherně provonět. Vypadají skvěle jako dekorace na adventním věnci nebo třeba na vánočním stromku. A dokonce zvládnou ozdobit i některé typy cukroví. Musíte je však nasušit správně, aby měly krásnou barvu a v případě potřeby si zachovaly i nějakou tu chuť.

Červený pomeranč

Sušení pomerančů zvládnete i v troubě

Není to vlastně vůbec těžké. Citrusy patří k vánočním ozdobám už odedávna. U nás vzhledem ke své nedostupnosti dávaly celé výzdobě jistý punc luxusu a vznešenosti. A jak tedy na to ? Nejdříve nakupte v obchodě dokonale zralé plody a dobře je omyjte a osušte.

Následně je nožem nakrájejte na poměrně tenké plátky, šířka by neměla přesáhnout 4 milimetry. Asi nemusíme připomínat, že na to budete potřebovat opravdu ostrý nůž. Aby aby byla vaše kolečka přesná, klidně si do začátku vypomozte metrem nebo pravítkem. Později už správnou šířku lehce odhadnete sami.

Nyní vezměte plech a dobře ho vyložte pečícím papírem. Pomeranče a další nakrájené citrusy jsou lehké, takže pokud nechce na dně plechu držet, jednoduše ho zmačkejte a poté opět vyhlaďte. Plátky citrusů rozložte na plech tak, aby se nepřekrývaly a měly okolo sebe dostatek volného místa.

Teď už zbývá je jen usušit, ovšem při co nejnižší možné teplotě. 50 °C by měl obohatě stačit. Po celo dobu se jim věnujte a všechna kolečka několikrát otočte. Klidně si natahujte budík po půl hodině. Rychlejší bude sušení v troubě horkovzdušné, která zároveň z trouby odvádí i vlhkost.

I tak však půjde o záležitost několika hodin. To, zda jsou citrusy dobře usušené, poznáte snadno. Jedno kolečko zkušebně rozlomte – nesmí být uvnitř an i trochu vlhké. Není nutné, abyste slyšeli charakteristické křupnutí, to by se dostavilo až u citrusů, které byste přesušili příliš. A to by byla škoda. Určitě byste nechtěli mít na vánočním stromku místo oranžových koleček třeba hnědá.

Další tipy pro sušení citrusů

Použít můžete i sušičku nebo obdobný zdroj tepla. Dříve se pomeranče sušily třeba na topení nebo zavěšené nad krbem. Ovšem pozor, v této době se na ně rád chytá prach, tak abyste nakonec spíše nezaplakali nad výsledkem.

A vždy si pomerančů připravte o něco více, při sušení se totiž téměř vždy některé plátky zkroutí, zvláště pokud je sušíte při vyšší teplotě například v sušičce (pro zajímavost, snesou i 120 °C). A pozor, při vyšší teplotě je musíte i častěji obracet a vůbec lépe hlídat. Jinak se vám z tohoto ovoce stanou sušinky raz dva. Připravili byste se tak nejenom o plody samotné, ale i o krásnou dekoraci nejenom na Vánoce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno