Rozvařené hrušky

Až se vám na zahradě urodí hrušky, nemusíte je zpracovávat jen do kompotu. Prozradíme vám totiž, že rozvařené hrušky se hodí i ke vdolkům nebo třeba k lívancům. Na talíři vám tak rozhodně ostudu neudělají.

Vybírejte si hrušky opravdu zralé nebo ještě lépe přezrálé. Ideální jsou k tomuto účelu tzv. máslovky, ale v zásadě se hodí jakákoliv sladká odrůda. Nezralé nebo zralé plody nejsou vhodné pro přípravu pyré. Mnohem lepší výsledek budeme mít u zralého ovoce nebo mírně přezrálého.

Zavařování hrušek

Na co si dát pozor

Je důležité, aby na sobě hrušky neměly žádnou hnilobu ani další poškození, jinak bude hotové pyré bez chuti a dlouho nevydrží. Hrušky nemusíte loupat, můžete je proměnit na kaši i se slupkou, ale připravte se na to, že takto připravený dezert má mírně drsnou strukturu a není tedy vhodný pro výživu malých dětí. Jádřince však musí být odstraněny vždy.

Na rozvařené hrušky cukr nepotřebujete

Pokud jsou opravdu tak skvěle sladké, jak se tváří, pak něco takového jako umělé doslazování nebude vůbec potřeba. A co si tedy připravit?

  • 1 kilogram hrušek
  • 1 gram kyseliny citronové
  • 50 ml vody

Jak na přípravu rozvařených hrušek

Hrušky dobře omyjte a odstraňte stopky. Oloupejte je a nakrájejte na velké plátky a vykrojte z nich semínka. Nakrájejte je poté ještě na malé kousky a vložte do většího hrnce. A teď už zbývá přidat jen vodu.

Začněte na mírném plameni

Umístěte hrnec nad malý plamen a přiveďte vše k varu. Poté hrušky takto za občasného míchání zpracovávejte po dobu 10-15 minut, dokud nejsou správně měkké. Alternativně lze hrušky uvařit také v troubě a to jednoduchým umístěním do pekáče. Ten zahřívejte v troubě předehřáté na 180 stupňů po dobu 20 minut. Tento čas by měl bohatě stačit.

Nezapomeňte na kyselinu citronovou

Ale nemyslete si, že už máte hotovo. Jakmile hrušky vychladnou, přepasírujte je přes síto nebo najemno rozmixujte mixérem. První možnost vám ve výsledku propůjčí měkčí texturu, ale je také časově mnohem náročnější.

A nakonec přendejte pyré do misky a přidejte k němu kyselinu citrónovou. Zahřejte vše společně opět na mírném ohni a vařte po dobu 10-20 minut. Pečlivě míchejte, dokud varem nedosáhnete požadované konzistence. A teď už zbývá hrušky jen servírovat.

Pyré si také můžete uchovat na horší časy

Uvařili jste rozvařených hrušek hodně a nestíháte je zpracovat? To naštěstí vůbec nevadí. Pyré, které jste nestihli sníst, můžete snadno zavařit. A jak na to? Naplňte vhodné sklenice ještě horkým pyré (v případě potřeby ho znovu ohřejte) a uzavřete předsterilizovanými víčky. Některé hospodyňky dávají v tomto ohledu přednost sterilizaci rozvařených hrušek ve vodní lázni, protože jen samotné uzavření víčkem jim nestačí.

A jak tedy na to? Doba sterilace by měla být alespoň 5 minut, tedy pokud má sklenice kapacitu asi 0,25 litru. Pokud je její objem větší, pak se doba sterilizace samozřejmě také úměrně prodlužuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno