Co je acerola

Acerola nebo také barbadoská třešeň či malpígie patří mezi nejbohatší přírodní zdroje vitamínu C. Svůj název si získala podle ostrova Barbados, kde roste nejčastěji. Řadí se mezi superpotraviny a její konzumace je pro lidský organismus prospěšná.

Acerola

Acerola
Acerola

Acerola, barbadoská třešeň či malpígie. To jsou nejrozšířenější názvy, používané pro rostlinu Malpighia glabra. Tato rostlina je rozšířená v Severní i Jižní Americe a úspěšně roste i na karibském ostrově Barbadosu. Právě podle tohoto ostrova získala jeden ze svých přívlastků. Acerola je keř, dorůstající výšky až 6 metrů. Rostlina je známá především pro červené plody s peckou, které obsahují velké množství vitamínu C a dalších látek. Plody aceroly patří mezi superpotraviny, které prospívají lidskému organismu. Oblíbené jsou nejen pro obsažené látky, ale také pro svou chuť. Hojně se používají v gastronomii, kde jsou důležitou složkou mnoha dezertů či dortů. Vhodné jsou také pro přípravu marmelád či ovocného vína.

Acerola – zdraví prospěšné látky

Proč se o acerole hovoří jako o superpotravině? Plody tohoto keře obsahují celou řadu vitamínů, minerálů i dalších látek. Obsahuje enormní množství vitamínu C, patří mezi jeho nejbohatší přírodní zdroje. Kromě vitamínu C se v acerole nachází také vitamíny A B či E. Obsahuje také rutin a hesperidin. Acerola je bohatá rovněž na obsah minerálů, zmiňme alespoň některé – draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek či vápník.

Vliv konzumace plodů na zdraví

Plody aceroly se řadí mezi silné přírodní antioxidanty. Obsažené látky ničí volné radikály a snižují tak riziko závažných onemocnění. Budete-li acerolu pravidelně konzumovat, zbavíte se pocitu únavy a dodáte svému organismu energii. Díky vysokému obsahu vitamínu C se plody používají k práškové přírodní výrobě tohoto vitamínu. Mnohé kvalitní doplňky stravy obsahují vitamín právě z tohoto plodu. Důležité je, že se u aceroly nevyskytuje vitamín C izolovaně, nýbrž společně s rutinem. Díky této kombinaci dochází ke zpevňování kostí a zubů. Plody rovněž zlepšují kvalitu pleti a vlasů, stimulují tvorbu kolagenu či zrychluje metabolismus při vyšším zatížení jater. Mnozí odborníci je doporučují jako preventivní prostředek proti rakovině.

Konzumace aceroly

Chtěli byste acerolu vyzkoušet, ale nevíte, jak na to? V čerstvé zralé podobě se s plody aceroly setkáte zřídkakdy. Pokud se vám to poštěstí, neváhejte a misku barbadoských třešní si kupte. Můžete je použít pro přípravu domácích moučníků nebo marmelády. V obchodech se zdravými potravinami se setkáte s marmeládami, džemy i víny z plodů aceroly. V našich podmínkách je acerola nejdostupnější ve formě prášku, který snadno přidáte do jogurtů, nákypů, kaše či ovocných šťáv. Výrazně tím zkvalitníte složení pokrmu a uděláte něco pro svůj organismus.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno