Rýžový ocet: použití

Že lihový ocet není z hlediska zdraví ani chuti ideální už víme. Přírodních alternativ je velké množství, jedním z nich je ocet rýžový. Je základní surovinou v asijské kuchyni. K čemu všem jej můžeme používat a jaký má vliv na naše zdraví?

Rýžový ocet

Rýžový ocet je ocet, vyráběný z fermentované rýže. Používá se především v Číně, Japonsku, Koreji a Vietnamu. V tradičních asijských pokrmech je nepostradatelnou surovinou. Každá země přitom rýžový ocet připravuje různým způsobem. Na trhu se setkáte s octy různých barev, rozšířeno jsou světlé, tmavé i červené. Rýžový ocet z Číny je silnější než ten japonský. K sehnání je v mnoha barevných odstínech. Společně s japonským rýžovým octem jsou méně kyselé než jiné octy, které můžeme znát ze západu. Zajímavým typem je rýžový vinný ocet, který se nevyrábí přímo z rýže, ale z rýžového vína. V Japonsku dávají přednost světlejším rýžovým octům, který používají v mnoha pokrmech.

Základní ingredience pro sushi

Pokud jste si někdy chtěli v domácích podmínkách připravit sushi, jistě jste narazili na důležitou ingredienci – rýžový ocet. Rýžový ocet do sushi rýže patří, bez něj nelze o sushi hovořit. Pokud jste  při domácí přípravě sushi nahradili rýžový ocet jiným octem, určitě výsledný produkt nechutnal tak, jako ze sushi restaurace. Rýžový ocet je velmi důležitou ingrediencí , dodá rýži tu správnou, mírně kyselou chuť, přesto však nepřebije chuť samotné rýže, jen ji dobře doplní. Rýžový ocet dnes právě kvůli oblibě sushi zakoupíte i ve větších supermarketech. Hledejte regály s asijskými potravinami, ocet mezi nimi určitě bude.

Sushi

Dochucení rýžových salátů

Připravujete si doma rýžové saláty a přemýšlíte, jak je ještě dochutit? Použití rýžového octa je vynikajícím řešením. V tomto případě můžete klidně vyzkoušet i tmavší čínské druhy rýžového octa, případně experimentovat a vyzkoušet různé druhy. Každý typ octa se liší sílou aromatu, chuti, kyselostí i štiplavostí. Ocet však musí salát jen dochutit, proto to s jeho množstvím nepřehánějte.

Rýžový ocet a zdraví

Všechny přírodní druhy octa obsahují řadu zdraví prospěšných látek a ocet rýžový není výjimkou. Podle Asiatů je ocet skvělým prostředkem pro štíhlou postavu a celkové zdraví člověka. Rýžový ocet podporuje zažívání, působí antisepticky, zlepšuje imunitu, posiluje činnost srdce, čistí játra a jho konzumace vede i ke zlepšení vzhledu pleti. Rýžový ocet je chutný a zdravý, proto si jej při příští návštěvě obchodu pořiďte a naučte se s ním pracovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno