Co je špaldová mouka

Není pšenice jako pšenice. Jasným důkazem toho je pšenice špalda, která má velkou tradici a historii, je zdravější a má řadu pozitiv a kvalit oproti běžné šlechtěné pšenici, se kterou se setkáváme každým dnem.

Pšenice špalda

Jak je z názvu patrné, špalda se řadí mezi pšenici, konkrétně mezi rozpadavý typ. Nabízí se otázka, proč se pšenice špalda pěstuje a prodává v menší míře a za větší peníze než šlechtěná pšenice, kterou všichni známe a používáme. V průběhu šlechtění pšenice se dokázalo docílit skvělých výsledků, co se týče výnosů. Právě díky tomu je šlechtěná pšenice rozšířenější a levnější – je jí více a snadněji se pěstuje.

Kvality špaldové mouky

Ačkoliv se špaldová mouka vyrábí z celých zrn, i přesto je velmi bílá. Ve srovnání se šlechtěnou pšenicí je sladší, proto při použití na pečení do koláčů není třeba přidávat tolik cukru. Špaldová mouka má také vyšší výživovou hodnotu, takže vás více zasytí. Obsahuje velké množství vlákniny a také lepku. Proto se této mouce musí velkým obloukem vyhnout lidé, trpící celiakií. Špalda neobsahuje cholesterol, za to má velké množství minerálů a nenasycených mastných kyselin.

Nízká toxicita

Pokud trpíte alergiemi a jste-li choulostiví, doporučujeme používat mouku špaldovou. Dokonce existují jedinci, trpící alergií na lepek (neplést si s celiakií), kterým se po požití této mouky alergické reakce nespouští. Vzhledem k tomu, že špalda je odolná vůči hmyzu i přírodním vlivům nepotřebuje příliš hnojení. Z ekologického hlediska je tak prospěšná jak pro přírodu, tak pro lidský organismus. Má velmi nízkou toxicitu.

Špalda a zdraví

Špaldová mouka se považuje za zdravou alternativu k běžné bílé mouce. Jak již bylo zmíněno, obsahuje vitamíny a minerály a je velmi výživná. Mimo to má blahodárné účinky na imunitní systém. Při pravidelné konzumaci špaldové mouky počítejte se zkvalitněním obranyschopnosti organismu. Špalda se používá po tisíce let a pro své léčivé účinky je oblíbená po staletí.

špaldaŠpalda a produkty

Špaldová mouka není jediným produktem pšenice špaldy. Mimo ní se z rozemletých semen vaří náhražka kávy, která je její zdravější alternativou.   Tato pražená špaldová káva neobsahuje kofein. Druhotné využití mají také slupky ze špaldy. Pokud máte měkké polštáře, uvnitř naplněné nějakými drobnými slupkami, pak vězte, že jsou to právě slupky ze špaldy.

Špalda v kuchyni

Špaldovou mouku můžete používat podobným způsobem jako klasickou. Moučníky přitom nemusíte péci jen z této mouky, můžete ji kombinovat s běžnou šlechtěnou. Je pak třeba počítat s větší sladkostí a přizpůsobit tomu dávkování cukru. Ze špaldy se vaří špaldoto, jak je z názvu zřejmé, jde o rizoto ze špaldy. Nejznámějším produktem ze špaldy, který se v kuchyni často používá, je bulgur. Jde o usušenou a rozdrcenou špaldu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno