Co je to tapioka

Tapioca (tapioka) perly jsou škrobové kuličky, získávané z kořene manioku jedlého. V našich končinách nejsou příliš rozšířené, své pevné místo však získaly takřka ve všech obchodech se zdravou výživou. Díky tomu, že neobsahují lepek, jsou vhodné pro osoby trpící celiakií.

Pokud v obchodě se zdravou výživou narazíte na tzv. tapioca perly, drobné kuličky s bílou barvou, vězte, že jde o škrob získaný z kořene tropické rostliny manioku jedlého. Maniok jedlý roste především v tropech, pěstuje se v Africe, Latinské Americe, Asii i Oceánii. Zejména v Africe je maniok rostlinou, která živí miliony lidí. U nás se s rostlinou jako takovou prakticky nesetkáte, za to můžete narazit na škrob, který se získává z kořene. Kořenový systém této rostliny tvoří až 10 hlíz, které mohou vážit až dva kilogramy. V zemích, kde se pěstuje, se škrob používá tak, jak používáme my škrob kukuřičný nebo bramborový. Je vhodný pro přípravu pudinků, nahrazuje mouku do pečiva a také slouží k zahušťování omáček.

Výživové hodnoty

Tapioka není z pohledu výživových hodnot nijak energeticky náročné, je tvořena především sacharidy. I přesto pokrmy z tapioky zasytí. V našem prostředí se stala tapioca oblíbenou alternativou mouky a jiných škrobů pro celiaky, jelikož neobsahuje lepek. Je tak ideální součástí bezlepkové diety. Konzumace tapiocy prospívá našemu zažívacími ústrojí, je tvořena polysacharidy, neobsahuje nezdravé tuky ani cholesterol. Obsahuje vápník, železo, fosfor i draslík. Je důležitým zdrojem vitamínu B a nenasycených mastných kyselin.

Použití v kuchyni

Pokud si nekoupíte již hotové pokrmy z tapioky, které jsou také často k sehnání v obchodech se zdravou výživou, můžete sáhnout po tapioce ve formě drobných bílých kuliček. Z takto předpřipravené tapiocy lze připravit chutný sytý puding, bezlepkové pečivo či netradiční zahušťovadlo omáček. Se stále rostoucí oblibou bubble tea se právě tapioca stala jednou z oblíbených a hojně používaných ingrediencí.

Příprava

Zakoupíte-li si perly tapicy, můžete je v kuchyni využít v podstatě dvěma způsoby. Pokud zvažujete přípravu lahodného pudingu či nápojů je třeba kuličky nejprve na několik minut namočit, až poté lze s nimi pracovat stejně, jako při přípravě klasického pudingu z prášku. Pokud chcete použít tapiocu jako náhradu či doplněk mouky, namočte ji na 10 minut a následně rozmixujte. Kuličky tapioky lze použít i na sucho, opět po rozemletí je možné je použít třeba do piškotového těsta.

Tapioka je vynikající surovinou nejen pro celiaky. Je plná zdraví prospěšných látek a přináší naší kuchyni nový rozměr. Navštivte obchod se zdravou výživou a sami si zkuste některý z pokrmů doma připravit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno