Co jsou kalamáry

Zatímco jsou pro nás kalamáry exotickou pochutinou, v oblasti středomoří a také v Japonsku se konzumují běžně. I přesto se plody moře pomalu dostávají i k nám a jsou vcelku oblíbené.

KalamáryKalamáry či kalmary, latinsky Sepioteuthis australis, patří mezi hlavonožce. Mají typický vzhled – jsou protáhlé, úzké, na konci těla mají dvě ploutve a v přední části těla zase řadu chapadel. I když se mohou mnohým zdát na první pohled odpudivé, fakt je, že některé části jejich těla jsou velmi chutné. S celým kalamárem se však setkáte jen výjimečně. Oblíbené jsou např. chapadla těchto hlavonožců, která se stočí do spirály a následně smaží. Mezi kuchaři je obecně známé, že nejchutnější jsou tito mořští tvorové spíše v menších velikostech. Budete-li tedy chtít tento plod moře vyzkoušet upravit doma, dejte přednost menším kouskům.

Nákup kalamár

Máte rádi plody moře a chtěli byste si přípravu těchto hlavonožců vyzkoušet sami? Nic vám v tom nebrání, v současnosti jsou i kalaláry k sehnání. Najdete je v různých podobách – mražené, naložené i čerstvé. Pokud si chcete opravdu pochutnat a vyzkoušet chuť moře jak se patří, pořiďte si kalamáry čerstvé. Jsou sice dražší a hůře se shánějí, chuť je však opravdu delikátní. K sehnání jsou ve specializovaných obchodech s mořskými rybami, ale také ve velkých supermarketech s odděleným mořských ryb.

Příprava kamalár v kuchyni

Pokud jste již kalamáry nakoupily, můžete přejít k jejich úpravě. Pokud to děláte poprvé v životě, bude to pro vás opravdový zážitek. Příprava kalamár se zdaleka nepodoba přípravě běžného masa. V první řadě je třeba odříznout hlavy a následně chapadla – jedno po druhém. Nesmíte také zapomenout, že chapadla mají v sobě tenké kůstky, ty je třeba opatrně vypreparovat. Kosti je třeba odstranit i ze samotných tělíček, a to společně s váčkem s barvivem – opatrně na poškození! Ze zbylého tělíčka je také třeba sloupnout tenkou kůžičku. To vše důkladně omýt a usušit.

Využití

Kalamáry mohou mít v kuchyni bohaté uplatnění. Jak jsme již zmínili, chapadla je možné stočit do spirály a následně smažit. Využití však najdou pochopitelně i samotná těla hlavonožců – delikátní jsou plněná. Plněné kalamáry jsou skvělé s česnekem, bylinkami či francouzskými sýry. Hlavonožce je také možné tepelně upravit na grilu, výjimkou však není ani pojídání zasyrova v sushi.

Pokud jste kalamáry nikdy nejedli, nebojte se je vyzkoušet. Jsou opravdu delikátní a po několika pokusech pro vás bude jejich příprava opravdu jednoduchá. Nenechte se odradit nepříliš hezkým vzhledem a pusťte se do přípravy plodů moře.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno