Cviky na hrudní páteř

S bolestí hrudní páteře se musí bohužel potýkat nemalá část lidí se sedavým zaměstnáním. Dlouhá pracovní doba u počítače si vybírá svou daň v podobě bolesti v mezilopatkové oblasti nebo podél páteře. Pro zlepšení stavu je nezbytné si osvojit správné návyky pro práci v sedě, sedět na kvalitní židli a zejména posílit ochablé svalstvo pravidelným cvičením.

S bolestí hrudní páteře se musí bohužel potýkat nemalá část lidí se sedavým zaměstnáním. Dlouhá pracovní doba u počítače si vybírá svou daň v podobě bolesti v mezilopatkové oblasti nebo podél páteře. Pro zlepšení stavu je nezbytné si osvojit správné návyky pro práci v sedě, sedět na kvalitní židli a zejména posílit ochablé svalstvo pravidelným cvičením.

Stavba hrudní páteře

Hrudní páteř tvoří dvanáct hrudních obratlů, jež jsou vzájemně pospojovány obratlovými těly, mezi kterými se nacházejí meziobratlové ploténky. Každé dva obratle jsou vzájemně spojeny na jejich příčných výběžcích a z každého obratle v hrudní části je v dalším kloubním spojení napojen jeden pár žeber.

Při výskytu bolesti zad v oblasti hrudní páteře je potřeba začít praktikovat cvičení pro uvolněné a posílení svalů zad. Cviky na hrudní páteř je však možno cvičit i preventivně, bez výskytu bolestí, zejména máte-li sedavé zaměstnání.

Jak správně cvičit

Každý cvik provádíme pomalu a dbáme na správný rytmus dýchání – na začátku cviku nádech a v krajní poloze zase výdech. To je u protahovacích cviků obzvláště důležité, neboť jen tak dojde k úplnému uvolnění svalstva. Pro maximální uvolnění napětí se můžete v krajní poloze několikrát nadechnout a zase vydechnout a poté se vrátit do původní polohy. Každý z protahovacích cviků proveďte 5 – 10x za sebou. Cvičte pravidelně, ideálně dvakrát denně, vždy po 10 minutách.

Velmi důležité je cviky provádět tak, aby nezpůsobovaly nebo nezvětšovaly již stávající bolest. Rozhodně by bolest neměla přetrvávat déle, než pár hodin po odcvičení.

Seznam cviků na hrudní páteř

První cvik

Lehněte si na záda, ruce opět volně za sebe nebo rozpažit, nohy jsou pokrčené v kolenou na šířku ramen. Obě nohy zároveň pomalu přetočíme na levou stranu, přitom pomalu vydechujeme. Hlava se otáčí na druhou stranu. V krajní poloze můžete chvíli setrvat a poté otáčejte nohy druhou stranu. Opět několikrát prostřídejte nalevo i napravo.

Druhý cvik

Lehněte si na záda, ruce položte za sebe nebo rozpažte, nohy zvedněte snožmo pokrčené v kolenou tak, aby byla lýtka paralelně s podlahou a kolena svírala s trupem pravý úhel. Obě nohy pomalu přetočíme nalevo, co nejvíce to půjde a v krajní pozici vydechneme. Hlava se přitom otáčí na druhou stranu. Ramena opět musí zůstat pevně přitisknutá k podložce. Pomalu přetočíme na pravou stranu. Opakujeme několikrát na obě strany.

Třetí cvik

Položte se na záda, ruce položte volně za hlavu, nebo nechte rozpažené. Levá noha špičkou nahoru zůstane na místě, pravou nohu položíme shora na levou v místě mezery mezi palcem a druhým prstem nohy. V této startovní poloze poté pomalu začněte přetáčet obě nohy co nejvíce nalevo a přitom pomalu vydechujte. V tu samou chvíli se hlava otáčí do protisměru a ramena jsou přitisknuta k podlaze. Nohy prostřídáme a opakujeme na druhou stranu.

Čtvrtý cvik

Položte se na záda, ruce volně za sebe nebo rozpažíme. Levá noha zůstává volně natažená na zemi a pravou nohu položíme chodidlem na koleno levé nohy. Obě nohy společně přetáčíme co nejvíce doleva a přitom plynule vydechujeme. Hlava se pomalu stáčí na opačnou stranu a ramena zůstávají pevně přitisknutá k zemi. Opakujeme střídavě na obě strany.

Páty cvik

Položte se na záda, ruce nechtě volně podél těla, nohy blízko u sebe, pokrčené v kolenou.Z této počáteční polohy začněte pomalu zvedat zadek směrem vzhůru tím způsobem, že kontrolovaně odlepujete páteř od podlahy, kousek po kousku. Zvedejte, dokud nebude trup s lýtky v jedné přímce. V této maximální poloze setrvejte několik vteřin a s výdechem se spusťte zpět na zem. První dosedá na zem páteř a nakonec zadek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno