Cyklistické doplňky pro údržbu a opravu kola

Pravidelná kontrola a údržba vašeho kola je nezbytná nejen kvůli bezpečnosti. Dočtěte se, jaké cyklistické nářadí budete potřebovat, a pusťte se do toho!

Udržujte své kolo fit!

Bicykl, stejně jako jakýkoli jiný dopravní prostředek, vyžaduje pravidelnou kontrolu a údržbu. Důvod je nasnadě: ať už se na kole pohybujete častěji ve volné přírodě nebo jste naopak městský cyklista, potřebujete mít jistotu, že vás váš mazlíček “nevypeče” v nejméně vhodnou chvíli. Zjištění, že vám nefungují brzdy, uprostřed sjezdu ze svahu nebo těsně před křižovatkou, kde máte dát přednost, je silně znepokojující a asi nikdo po takovém adrenalinovém zážitku netouží. Nemluvě o tom, jak tragické následky může taková událost mít.

Kromě kontroly a seřízení brzdného systému a pravidelného mytí a promazávání pohyblivých částí je potřeba také provádět kontrolu a servis celého kola – a to čím více jezdíte, tím se věnujte častěji: dotažení všech povolených šroubků, vycentrování a dotažení drátů kol, kontrole stavu řetězu a jeho případné výměně, seřízení přehazovačky a přesmykače, dotažení a seřízení pedálů, rozebrání, vyčištění a promazání ložisek nábojů a středu kola (kromě kazetových).

Kolo
Foto: Kolo potřebuje pravidelný servis

Veškerou tuto péči místo vás určitě milerád poskytne nejbližší cykloservis. V případě, že svému bicyklu dáváte opravdu hodně a často zabrat, přenechání velkého servisu profíkům jednou za čas přímo doporučujeme. Základní kontrolu a údržbu, na kterou stačí základní výbava a nejsou potřeba speciální seřizovací profi nástroje, však zvládnete sami. Ušetříte nemálo peněz a navíc své schopnosti a samostatnost maximálně doceníte, až vás přepadne nějaký nečekaný defekt přímo v terénu.

Jaké cyklo nářadí budete potřebovat?

Pořiďte si tedy alespoň základní cyklistické doplňky pro údržbu a opravu kola a pusťte se s chutí do toho. Rozhodně by ve vaší výbavě neměla chybět sada imbusových klíčů 3, 4, 5, 6 a 8 mm, stranový klíč 9, 10 a 15 mm, šroubovák plochý i křížový (ideální je pořídit kompaktní skládací multiklíč – je velký asi jako švýcarský nožík, a tak ho můžete mít vždy při ruce); dále montážní páky na výměnu pláště a pumpička.

Vlastnit nýtovačku také není špatné – prokáže vám skvělou službu, když se vám přetrhne řetěz kdesi v hloubi lesa daleko od civilizace. Centrovací klíč je nezbytností především pro milovníky nerovných terénů. Ne, že byste s lehkou osmou nedojeli do cíle, ale jízdou na nevycentrovaných kolech dochází ke zbytečnému poškozování brzd a ráfků. A samozřejmě byste neměli nikdy opouštět domov bez náhradní duše (sada na lepení duší také nezabere žádné místo, ale samotné lepení je pohodlnější nechat na doma).

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here