Cyklistické doplňky pro údržbu a opravu kola

Pravidelná kontrola a údržba vašeho kola je nezbytná nejen kvůli bezpečnosti. Dočtěte se, jaké cyklistické nářadí budete potřebovat, a pusťte se do toho!

Udržujte své kolo fit!

Bicykl, stejně jako jakýkoli jiný dopravní prostředek, vyžaduje pravidelnou kontrolu a údržbu. Důvod je nasnadě: ať už se na kole pohybujete častěji ve volné přírodě nebo jste naopak městský cyklista, potřebujete mít jistotu, že vás váš mazlíček “nevypeče” v nejméně vhodnou chvíli. Zjištění, že vám nefungují brzdy, uprostřed sjezdu ze svahu nebo těsně před křižovatkou, kde máte dát přednost, je silně znepokojující a asi nikdo po takovém adrenalinovém zážitku netouží. Nemluvě o tom, jak tragické následky může taková událost mít.

Kromě kontroly a seřízení brzdného systému a pravidelného mytí a promazávání pohyblivých částí je potřeba také provádět kontrolu a servis celého kola – a to čím více jezdíte, tím se věnujte častěji: dotažení všech povolených šroubků, vycentrování a dotažení drátů kol, kontrole stavu řetězu a jeho případné výměně, seřízení přehazovačky a přesmykače, dotažení a seřízení pedálů, rozebrání, vyčištění a promazání ložisek nábojů a středu kola (kromě kazetových).

Kolo
Foto: Kolo potřebuje pravidelný servis

Veškerou tuto péči místo vás určitě milerád poskytne nejbližší cykloservis. V případě, že svému bicyklu dáváte opravdu hodně a často zabrat, přenechání velkého servisu profíkům jednou za čas přímo doporučujeme. Základní kontrolu a údržbu, na kterou stačí základní výbava a nejsou potřeba speciální seřizovací profi nástroje, však zvládnete sami. Ušetříte nemálo peněz a navíc své schopnosti a samostatnost maximálně doceníte, až vás přepadne nějaký nečekaný defekt přímo v terénu.

Jaké cyklo nářadí budete potřebovat?

Pořiďte si tedy alespoň základní cyklistické doplňky pro údržbu a opravu kola a pusťte se s chutí do toho. Rozhodně by ve vaší výbavě neměla chybět sada imbusových klíčů 3, 4, 5, 6 a 8 mm, stranový klíč 9, 10 a 15 mm, šroubovák plochý i křížový (ideální je pořídit kompaktní skládací multiklíč – je velký asi jako švýcarský nožík, a tak ho můžete mít vždy při ruce); dále montážní páky na výměnu pláště a pumpička.

Vlastnit nýtovačku také není špatné – prokáže vám skvělou službu, když se vám přetrhne řetěz kdesi v hloubi lesa daleko od civilizace. Centrovací klíč je nezbytností především pro milovníky nerovných terénů. Ne, že byste s lehkou osmou nedojeli do cíle, ale jízdou na nevycentrovaných kolech dochází ke zbytečnému poškozování brzd a ráfků. A samozřejmě byste neměli nikdy opouštět domov bez náhradní duše (sada na lepení duší také nezabere žádné místo, ale samotné lepení je pohodlnější nechat na doma).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno