Dačicko: Nejkrásnější místa česko-moravsko-rakouského trojmezí

Co název města, to pojem: Telč, Třešť, Slavonice, Jemnice. A všechna jsou doslova v docházkové vzdálenosti od Dačic. Dačice jsou ideální základnou pro aktivní dovolenou pěších turistů. Krásná města se zajímavou historií, malebná krajina s turisticky nenáročným terénem, lákavé výletní cíle. Takové je Dačicko, krajina na trojmezí Moravy, Rakouska a Čech. Nabízíme tip na deset možných výletů kolem dokola Dačic.

Dačice, středisko jihozápadní Moravy

Moravské město Dačice v Jihočeském kraji

Třebaže Dašice leží na  historickém území Moravy, protéká jimi Moravská Dyje, jsou centrem jihozápadní Moravy a obyvatelé hovoří s jasným moravským akcentem, patří Dačice správním rozdělením do Jihočeského kraje. Místní s tím sice nejsou spokojeni, ale možná si už zvykli, že jejich historické moravské město stojí stále na jednom místě, ale hranice kolem něj se různě pohybují.

Trojmezí, hranice Moravy, Rakouska a Čech

Na dovolenou do Dačic

Říct, že „Dačice jsou jako tvořeny k poznávacímu výletu“ by nebylo přesné. Dačice jsou přímo ideální základnou pro turistickou dovolenou.

Ve městě turisté snadno najdou ubytování podle svých představ a potřeb. Skromní mohou bydlet už od 150 korun, a to v hotelu na „strategickém místě“ u vlakové zastávky. Ale je jsou i jiné možnosti. Stačí projít nabídky na internetu. Každý den pak mohou „hvězdicově“ podnikat výlety do atraktivních míst:

 • do Telče, města přezdívaného „Jezerní Růže“, jehož unikátní městská památková zóna je zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO;
 • do Třeště u nás i ve světě proslulé betlémářskou tradicí;
 • do Slavonic, kterým se díky zachovanému historickému jádru města někdy přezdívá „malá Telč“ nebo „perla západomoravské renesance“.
 • Krásnou procházkou kolem unikátní soustavy rybníků turisté dojdou ke klášternímu komplexu v Kostelním Vydří
 • nebo do stále funkčního kláštera  premonstrátského řádu v Nové Říši.
 • Nedaleko Slavonic je obec Maříž, kde se zrodil originální umělecký styl moderní české keramiky.
 • Prohlídka zajímavostí v samotných Dačicích zabere celý den. Víte, že v Dačicích byla vymyšlena a vyrobena první kostka cukru na světě?
V Dačicích byla vynalezena i vyrobena první kostka cukru na světě.

Co ochutnat na Dačicku?

 • V Dačicích je dostatek možností veřejného stravování (od utopenců přes pizzu ke klasické nabídce poledních menu i večeří), velmi dobře zásobený market řetězce Norma pro individuální nákupy.
 • Čepují se zde místní a celostátně distribuovaná piva. V Českém Rudolci je malý pivovar s originální výrobou (vícestupňová piva).
 • V Třešti lze zajít do cukrárny s učňovskou výrobou – neuvěřitelně kvalitní zákusky za neuvěřitelně nízkou cenu.
 • V Jemnici se vyrábějí čaje značky Jemča (jemnický čaj)

 

Dačice, zámek

Dačice, prohlídka města

Město Dačice má státní zámek, kostel sv. Vavřince s přilehlou renesanční věží, františkánský klášter, renesanční radnicí či starý zámek.
Další zajímavosti: Klášter bosých karmelitek, tvrz Dačice, kaple sv. Rocha a sv. Šebestiána, Mariánský sloup, letecké muzeum. Památník „kostce cukru“.

1. Ze Slavonic do Slavonic

Vlakem Dačice- Slavonice.
Slavonice, ulice Mařížská – po komunikaci obec Maříž, kreativní keramické dílny, zřícenina zámku – po lesní cyklostezce na Trojmezí – Staré Město pod Landštejnem – po červené arch. vykopávky Pfaffenschlag – pevnostní areál Slavonice – po červené do Slavonic. Zpět Slavonice – Dačice vlak.
Celkem 24 km. 

Slavonice. Na původních gotických základech byly ve městě vybudovány měšťanské domy s bohatými renesančními štíty

2. Ze Slavonic do Dačic

Tam vlakem Dačice – Slavonice, zpět pěšky.
Prohlídka Slavonic: muzeum a věž kostela, brány – ze Slavonic po zelené značce na Montserrat – Mutná – po silnici do Cizkrajova – po žluté na Urbaneč – Toužín – Dačice
Celkem 19 km.

 • Slavonice: Město Slavonice je známo měšťanskými domy na obou náměstích. Na původních gotických základech byly ve městě vybudovány měšťanské domy s bohatými renesančními štíty zdobenými psaníčkovými či figurálními sgrafity a ojedinělými klenbami, dále farním kostelem s přilehlou renesanční věží či kaplí Božího těla.
Telč, městská památková zóna je zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

3. Telč

Autobus, vlak: Dačice – Telč, zpět autobus, vlak: Telč – Dačice.
Prohlídka Telče: Zámek a zámecký park, podzemí, muzeum Vysočiny, židovský hřbitov, muzeum techniky.

4. Z Telče do Dačic

Tam vlak nebo autobus, zpět pěšky.
Od nádraží stále po zelené: expozice železniční dopravy (info na nádraží) – rozhledna Oslednice – parní mlýn – židovský hřbitov – Radkov: expozice obecná škola – Černíč: vodní mlýn – Velký Pěčín – Malý Pěčín – Dačice.
Celkem 21 km.

Jemnice, „domov“ čajů Jemča (jemnické čaje)

5. Jemnice

Tam autobus, zpět pěšky.
Prohlídka Jemnice: zámek, zámecký park, muzeum čaje, vojenské muzeum, židovská čtvrť, kostel sv. Víta, městské hradby. Do Dačic po červené – Louka – Třebětice.
Celkem 22 km

Český Rudolec, malý pivovar se nachází přímo naproti opravovanému zámku

6. Slavonice – Český Rudolec – Dačice

Vlakem Dačice – Slavonice, bus Slavonice – Český Rudolec, zpět pěšky
Slavonice: expozice samorostů, soukromé ZOO. Český Rudolec zámek v rekonstrukci, návštěva restaurace Pivovar – pěšky zpět do Dačic.
Celkem 19  km.

Třešť. Muzeum betlémů a originální pocta rodáku Otu Šimánkovi – plastika pana Tau.

7. Třešť

Vlak: Dačice Třešť, Třešť – Dačice
Prohlídka města: muzeum Vysočiny, expozice betlémů, synagoga, památník holocaustu, sluneční hodiny, zámek, zámecký park, expozice vojenské techniky, svět modelů, kostnice, podzemní kryt S-7, dřevěná socha Pana Tau, dům dr. Lövy.

8. Nová Říše – Dačice

Z Dačic po modré – Bílkov – Magdaléna, dál po červené do Nové Říše (Březinova cesta). Kostel sv. Petra a Pavla, premonstrátský klášter. Zpět autobusem do Dačic.
Celkem 19 km. 

9. Staré Hobzí – Dačice

Autobusem z Dačic do Starého Hobzí
Staré Hobzí zámek – zámeček Janovské údolí – po zelené značce a NS Vydří podél Moravské Dyje do Dačic.
Celkem 17 km.

10. Dačice – Kostelní Vydří – Dačice

Dačice – zámek, prohlídka expozic a zámecké zahrady. Naučnou cestou „Okolím Dačic“ podél soustavy rybníků – hrobka Dalebergů, klášter karmelitánů – Kostelní Vydří tvrz – Dačice.
Celkem 16 km.

Foto: (jez)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno