Dietní plán

Dietní plán není strašákem, ke kterému bychom se měli uchylovat jenom v případě, že chceme shodit pár kilogramů. Dobře sestavený plán může také pomoci k nabrání svalové hmoty, zpevnění postavy či zlepšení kondice. V každém případě by na něm měl pracovat odborník.

Pakliže trpíme nějakými zdravotními obtížemi, které vyžadují speciální stravování, obvykle nám dietní plán doporučí přímo lékař. Pokud ale chceme zhubnout, obracíme se na výživového poradce. V mnohém také dokáže pomoci zkušený trenér ve fitness centru.

Proč vlastně sáhnout po dietním plánu?

Nevhodný stravovací režim často vede jak k nadváze, tak k různým výživovým potížím, únavě i zdravotním problémům. Pakliže nezvládáme jíst pravidelně, může být právě i dietní plán naší oporou, díky které se naučíme nevynechávat svačiny či si konečně užijeme tolik podstatnou snídani. Plán přitom není možné jen tak stáhnout z internetu, který obsahuje mnoho ukázkových verzí. Ty rozhodně nejsou špatné, my však potřebuje plán na míru – takový, který bude brát v potaz naši výšku, váhu, věk, fyzickou aktivitu i zdravotní kondici.

Bez hladu a se správnými potravinami

Vhodně sestavený dietní plán by předně vůbec neměl připomínat dietu, která je obecně vnímána jako jakési hladovění. A hlad bychom mít rozhodně neměli. Naopak je vhodné, aby odborník sestavil pravidelný plán s rozpisem drobnějších chodů. Odpoledne je dlouhé a mnohým jedna malá svačina ve tři hodiny přeci jen nestačí. Trpět přitom takto nemusíme, plán by měl vyhovět našim potřebám a během daného úseku nám poskytnout třeba dva menší chody.

Předně dietní plán musí respektovat složení jednotlivých potravin a dodávat potřebný podíl bílkovin, tuků i složených sacharidů. Nezbytné je také myslet na energii pro náš fyzický výkon. Rozdíl je tedy mezi plánem člověka sedícího v kanceláři a vrcholového sportovce.

Odměňujte se za výsledky

Už týden se vám daří dobře dodržovat dietní plán? Už to – a fakt, že se pravděpodobně cítíte lépe – je třeba vnímat jako odměnu. Pochválit se však můžete i nějak materiálně. Stanovte si malé odměny – po týdnu dodržování dietního plánu zajděte do kina či se potěšte novým kouskem oblečení. Hned se vám bude stravovat trochu lépe a s úsměvem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno