Domů Výživa Hubnutí Proteinová dieta na 5 dní

Proteinová dieta na 5 dní

Mezi účinné krátkodobé diety, určené za účelem redukce váhy, patří proteinová, nebo také ketonová pětidenní dieta. Jaké jsou přednosti této diety, jaké potraviny konzumovat a čemu se vyhýbat? Je proteinová dieta vhodná při snaze o redukci váhy? Na tyto otázky hledejte odpovědi v následujících řádcích.

DietaProteinová (ketonová) dieta využívá zvláštního procesu – ketózy. Ketóza je stav, kdy dochází ke změně zdroje energie. Zdrojem energie nejsou sacharidy, nýbrž bílkoviny. Tím dochází i ke změně některých biologických procesů v těle. Ve stavu ketózy vzniká výrazný pocit dobré nálady, příval energie a naopak mizí pocit hladovění. Ketonová dieta je velmi účinní, je však třeba řídit se přísnými pravidly.

Princip diety

Aby se organismus dostal do ketózy, je třeba velmi výrazně omezit příjem sacharidů a naopak zvýšit příjem bílkovin. Pokud mluvíme o bílkovině, máme na mysli velmi kvalitní bílkoviny, ideálně komplexní. Maso, sýry, mléko, to vše je vhodné, o tom však níže. Aby organismus začal využívat jako zdroj energie právě bílkoviny, je třeba sacharidy absolutně vysadit. To je obtížné, ale ne nemožné. Pětidenní bílkovinová dieta staví na pravidelné konzumaci přiměřeným porcí. Je tak bude zvládnutelné dodržovat dané podmínky diety. Neodmyslitelnou součástí diety je pravidelný pitný režim. Během diety totiž vlivem absence sacharidů dochází k dehydrování organismu.

Zdroje bílkovin

Nebudeme vám zde přesně psát, co v kterou dobu máte konzumovat. Každý člověk i jeho organismus má jiné potřeby, je tak třeba přizpůsobit se svým aktuálním potřebám. Co však potřebuje každý během bílkovinové diety je právě onen zdroj kvalitních bílkovin. Maso, ryby, vejce, mléčné výrobky (jogurty, mléko, sýry, tvarohy) jsou skvělou volbou. Vždy si kontrolujte, neobsahuje-li daná potravina žádné sacharidy. Pochopitelně je třeba vyhnout se všem slazeným mléčným výrobkům či masu v trojobalu ad. Potraviny připravujte co nejjednodušeji, vařením, v páře ad. Vyhnete se tak riziku, že by při zpracování byl použit zdroj sacharidů, jako je právě např. zmiňovaná strouhanka v trojobalu.

Zelenina

Neodmyslitelnou součástí pětidenní ketonové diety je zelenina. Vhodnými druhy jsou brokolice, květák, cuketa, okurka, špenát, ředkvičky, čínské zelí a saláty. Nezapomínejte ani na sóju, která je navíc skvělým zdrojem bílkovin!

Pitný režim

Již jsme na to upozornili, ale vzhledem k důležitosti to zmíníme ještě jednou. Během pětidenní bílkovinové diety je velmi důležité dodržovat pravidelný pitný režim. Pijte obyčejnou vodu, neslazené čaje, hlídejte si dostatečný příjem draslíku a sodíku.

Výhodou bílkovinové diety na 5 dní je, že pomůže k rychlé redukci tuků bez jojo efektu a především se dodržuje jen krátkou dobu. Ketonová dieta je totiž poměrně náročná pro organismus a způsobuje vysílení, nerovnováhu, disharmonie apod. Proto je vhodné nepřekračovat doporučenou délku 5 dní a přejít poté na klasickou redukční dietu, která výsledky nepřinese tak rychle, za to šetrně.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno