Bezsacharidová dieta

Diet za účelem redukci hmotnosti existuje celá řada. Některé jsou šetrnější, některé méně šetrné, přesto však účinné. Mezi ně patří bezsacharidová dieta, nazývaná také jako Atkinsonova nebo ketonová. Zakládá se na principu maximálního omezení příjmu sacharidů.

Jak je z názvu patrné, princip bezsacharidové diety je založen na vynechání potravin se sacharidy. Proto se také často nazývá ketonová. Vynecháním sacharidů se totiž dostává tělo do stavu ketózy a energii nečerpá ze sacharidů, ale přímo z tuků, které tak velmi rychle spaluje. Z jídelníčku se tak vynechávají kompletně veškeré sacharidy, nejen jednoduché cukry (sladké pokrmy), ale také potraviny, obsahující složité sacharidy (těstoviny ad.). Tvůrcem diety je americký doktor Atkins, po kterém je tato dieta velmi často označovaná jako Atkinsonova dieta.

Základní princip

Princip bezsacharidové diety spočívá v naprostém vyloučení příjmu sacharidů v potravě. Aby byla bezsacharidová dieta účinná, musíme organismu umožnit přejít do stavu ketózy. Proto nesmí příjem sacharidů denně převýšit hodnotu 25 gramů. Je tak řada potravin, které jsou zakázaná, naopak jídelníček musí být doplněn potravinami s vysokým obsahem bílkovin. Zvýšením příjmu bílkovin a přechodu do stavu ketózy se také omezuje pocit hladu, což je velký problém drastických diet, díky čemuž jsou prakticky nezvládnutelné. Výsledkem je velká redukce hmotnosti v krátké době bez velkého pocitu hladu. jde však o pro organismus velmi vyčerpávající způsob hubnutí, proto existuje mnoho odpůrců této diety. Obecně by se bezsacharidová dieta neměla dodržovat více než několik týdnů. Dlouhodobé stravování na principu bezsachardiové diety může vést ke zvýšenému riziku infarktu či mrtvice. Ketóza přináší i další rizika – zvýšenou únavu, bolesti hlavy a kloubů, zápach z úst, dehydratace ad.

Vyloučené potraviny

Ze svého jídelníčku musíme vyloučit veškeré potraviny, které obsahují škroby a cukry. Jednoduché cukry poznáme jednoduše. Vyhnout se tak musíme cukru, sladkostem ad. Vynechat musíme ale také bílé pečivo, brambory, těstoviny nebo alkohol či slazené nápoje. Je však třeba si uvědomit, že určitý podíl cukrů (často i velké množství) obsahuje takřka veškeré ovoce i některá zelenina (mrkev, hrášek či kukuřice).

Vhodné potraviny

Naopak je třeba jídelníček doplnit o potraviny, které obsahují velké množství bílkovin. Maso tak můžete konzumovat prakticky v libovolném množství, od kuřecího přes vepřové až po hovězí či jehněčí. Nezapomínejte ani na konzumace vajec, mléčných neslazených výrobků, nenasládlé zeleniny, neslazených nápojů a v malé míře lze jídelníček doplnit i celozrnným pečivem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno