Přepočet, převod kJ na Kcal

Pokud budete hledat energetickou hodnotu jakékoliv potraviny, narazíte na dvě jednotky, které množství energie určují. Jsou to kJ a Kcal. Převést jednu hodnotu na druhou pomocí online kalkulátoru zvládne každý, víte však, jaký je princip převodu a co jednotlivé hodnoty znamenají?

Kde se s jednotkami energie setkáme

CísloPrakticky na všech etiketách se setkáme s výživovými hodnotami a taky s obsahem energie. Energetická hodnota se počítá právě z přijatých živin. V současnosti se udává pomocí dvou jednotek – kJ (kilo jouly) a Kcal (kilo kalorie). Nemusí být pravidlem, že se na etiketě nachází údaje v obou jednotkách. A to je ta chvíle, kdy se nám vyplatí umět převádět mezi nimi tam i zpátky. Stále častěji se totiž setkáváme s uváděním energie jen v kJ, jelikož kalorie je dnes již jednotka zastaralá. Zatímco jako fyzikální veličina se kalorie prakticky nepoužívá a jouly ji zcela vytlačily, v oblasti výživy mají kalorie stále své pevné místo, i když i zde jsou pomalu na ústupu.

Převod mezi jednotkami

Ačkoliv je nejjednodušším a nejpřesnějším způsobem, jak převést jednotlivé hodnoty, použití online kalkulátoru nebo aplikace na telefonu, ne vždy se tato možnost nabízí. Pomocí jednoduchého vzorečku zvládnete převést kJ na Kcal a obráceně během několika vteřin. Stačí si zapamatovat jedno jediné číslo – 4,2. To je hodnota 1 Kcal v kJ. Pokud si zapamatujeme toto číslo, převod bude velmi jednoduchý. Uveďme příklad. V ruce držíme etiketu s potravinou, na které je údaj o energii jen v Kcal. Uvedená hodnota je 150 Kcal. Kolik je to kilo joulů? 150*4,2=630 kJ. Pokud potřebujete provést převod kJ na Kcal, číslem 4,2 nebudete násobit, nýbrž dělit. Opět uveďme příklad: 630 kJ / 4,2 = 150 kCal.

Přesnost převodu

Je třeba upozornit, že při převodu touto metodou není výpočet dokonale přesný, pro běžné použití však postačí dokonale. Počítáme totiž s číslem 4,2, to proto, aby byl výpočet relativně jednoduché. Skutečná hodnota jedné Kcal je ale 4,1868 kJ. Ve výpočtu tak vznikne jistá chyba, která však není vůbec zásadní a váš výživový plán nijak nenaruší.

Energetická hodnota živin

Možná si občas říkáte, co závisí na tom, jakou energetickou hodnotu daná potravina má. Je to jednoduché. Každý surovina obsahuje jisté množství živin – sacharidů, tuků i bílkovin. Každá živina má určitou energetickou hodnotu. Hodnoty jsou následující: 1 g bílkovin = 17,2 kJ, 1 g sacharidů = 17,2 kJ a 1 g tuků = 38,9 kJ. Abyste si převody mezi jednotkami procvičili, zkuste si cvičtě uvedené hodnoty převést do Kcal.

Převést kJ na Kcal a opačně je tak intuitivní a snadnou záležitostí. Stačí si zapamatovat číslo 4,2 a samotný převod je jen otázkou vaší zdatnosti v násobilce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno