Energetický výdej

Jednou ze dvou hlavních příčin nadváhy a obezity je narušená rovnováha mezi příjmem a výdejem energie. Zkrátka přijímáme více energie než potřebujeme. Vhodnou a přiměřenou pohybovou aktivitou můžeme výrazným způsobem ovlivnit výdej naší energie. Souvislost mezi výdejem energie a tělesnou aktivitou je však složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Ke zvýšení energetického výdeje totiž přispívá nejen pohyb sám, ale i skutečnost, že ještě mnoho hodin po tělesné aktivitě máme rychlejší látkovou přeměnu (naše tělo tedy spaluje více energie,i když zrovna necvičíme!). Při pravidelné aktivitě s určitou intenzitou se také mění složení našeho těla. Stoupá procento svalové hmoty a zároveň klesá množství tuku. Zvyšuje se tím základní energetický výdej (bazální metabolismus), protože víc svalů spálí více energie! Základní energetický výdej je energie, kterou náš organismus potřebuje k základním životním funkcím jako je dýchání, krevní oběh, činnost mozku apod. Důležitou roli zde hraje nejen množství a kvalita přijímané stravy, ale také její pravidelnost! Pokud si celý den nenajdeme čas na jídlo a večer se to budeme snažit dohnat, náš organismus na to bude reagovat snížením metabolismu (úsporným režimem), a naše tukové rezervy se budou zvětšovat…..

Jakou pohybovou aktivitu máme zvolit?

Je velmi důležité se rozhodnout pro takovou pohybovou aktivitu, která nás bude bavit, protože tak se na ni budeme těšit a rádi si na ni uděláme čas. Jen tak se může stát tělesná aktivita naší pravidelnou činností, která nám bude přinášet radost a prospěch. V dnešní době si může vybrat opravdu každý, neustále vznikají nové formy pohybových aktivit. Je jedno, jestli budeme chodit na aerobik, pilátes, spinning, hiking,…. chodit do posilovny, hrát tennis….. hlavní je, aby nás to bavilo!!!

Pokud pohyb zatím nepatří mezi naše pravidelné aktivity, musíme začít pozvolna. Často se stává, že se pro něco příliš nadchneme, věnujeme tomu během krátké doby příliš mnoho času a energie, až nás to po pár dnech či týdnech přestane bavit a těšit. Je vhodné proto začít pozvolným a přirozeným (rutinním) pohybem.

Rychlá chůze

Rutinní pohyb

Rutinní pohyb je základní a přirozenou součástí našeho každodenního života. Může ho vykonávat naprosto každý, kdo není připoután na lůžko. Tímto základním pohybem je chůze. Chůze je opravdu náš nejpřirozenější pohyb, který je maximálně šetrný k našim kloubům, a nic nás nestojí. Zkuste ze začátku každý den ujít o pár metrů více, než předešlý den a přemýšlejte, kde všude se dá spálit nějaká energie navíc.

Pár tipů:

– používejme častěji schody než výtah

-vystupme občas z dopravního prostředku o stanici dříve

-po eskalátoru můžeme i chodit, než na něm jen stát

-zaparkujme někdy své auto dále od domova nebo práce.

-domácí práce pokládejme za cvičení. Prospějeme svému zdraví a budeme mít doma vždy uklizeno.

-pokud nemáme psa, můžeme si ho půjčit od sousedů a občas ho vyvenčit.

-choďme často na procházky, výlety apod., pokud možno do přírody. Prospějeme našemu tělu i duši.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno