Ketonová dieta na 5 dní

Pokud chcete zhubnout, můžete si vybrat z celé řady diet nebo jen přejít na zdravou a vyváženou stravu. Dnes se podíváme na dietu netradiční, ale stále oblíbenější a vyhledávanější – ketonovou.

Ketonová dieta a stravaKetonová (nebo také proteinová, bílkovinová či ketogenní) dieta funguje na jednoduchém principu. Cílem je maximálně omezit příjem sacharidů, naopak zvýšit příjem bílkovin. Díky tomu se dostane lidský organismus do stavu „ketózy“, tj. do stavu, kdy tělo nebude čerpat energii ze sacharidů, ale z tuku, který je v těle nahromaděn.

Pravidla ketonové diety

Při dodržování ketonové diety je důležité řídit se důležitým pravidlem – během dne nepřijmout více než 40 gramů sacharidů. Pro viditelné výsledky je třeba maximální opatrnosti. Sacharidy nesmíte přijímat ani z tekutin, na ovoce taktéž zapomeňte. Níže uvidíte ilustrační jídelníček pro pětidenní ketonovou dietu. Není to dlouhá doba, navíc je třeba přihlédnout na to, že asi ještě dva dny po zahájení této diety bude organismus pracovat s nahromaděným glykogenem. Tuky se pak začnout spalovat až cca od třetí dne, na samotné hubnutí pak máte jen zbylé tři dny. Možná se vám to zdá málo, ale u tohoto typu diety jde o ideální dobu. Držet tělo v ketóze po delší dobu je pro něj velmi náročné a vysilující. Ačkoliv by byly výsledky viditelné, mohli byste si spíše ublížit. Proto doporučujeme dodržovat ketonovou dietu maximálně jeden týden. Jde o ideální způsob, jak organismus nastartovat při hubnutí a při přechodu na zdravý jídelníček. Po samotné dietě pak množství sacharidů přidávejte pozvolna, nevracejte se do běžného režimu ihned po skončení. Tím zamezíte jojo efektu a výsledek bude trvalý.

Ketonová dieta na 5 dní

V dalších řádcích vám představíme ilustrační jídelníček pro pětidenní ketonovou dietu. Berte jej opravdu jako příklad, množství přijaté potravy by mělo záviset na hmotnosti, stavbě těla i fyzické námaze.

1. den

Při ketonové dietě je třeba vyřadit veškeré sacharidy, včetně mouky. Během následujících dní tak nepřijmete žádné pečivo. Na snídani si můžete dopřát 10 až 20 dkg kvalitní šunky se zeleninou. Na svačinu si připravte několik natvrdo uvařených vajec, opět můžete přidat zeleninu. Oběd by měl být vydatnější, nebojte se sáhnout po pořádné flákotě masa, která vás zasytí na delší dobu. Oběd se budete muset obejít bez přílohy. Náhradou může být chutný zeleninový salát. Odpolední svačinu můžete vyplnit Cottage sýrem a jako večeři sáhnout po rybě – první den třeba po tuňáku.

2. den

Aby byl jídelníček pestrý, můžete přijmou dostatek mléčných výrobků. Pokud nepotřebujete na snídani mnoho, udělejte si několik šunkovo-sýrových závitků, plněných tvarohem. Na dopolední svačinku můžete sáhnout po zelenině, kterou si můžete připravit na grilu a dochutit kořením a olivovým olejem. Na oběd si připravte porci lososa, posvačte sýr Cottage a večer se „dokrmte“ vajíčky, třeba míchanými.

Další dny

Další dny ketonové diety by měly být ve stejném duchu jako ilustrační první dva dny. Dostatek mléčných výrobků – sýrů, tvarohu, Cottage kombinujte s masnými výrobky – kuřecími plátky, vepřovými i hovězími steaky. Snažte se do jídelníčku zařadit každý den nějakou rybu a pokud nevíte, jaký další zdroj bílkovin zvolit, jistotou jsou vajíčka (s nimi ale opatrně – žlutek a cholesterol, však to známe).

Pokud se vám podaří vydržet pět dní bez jakýchkoliv sacharidů, pravděpodobně přijdete o nějaké to kilo navíc. S tím je však třeba dále pracovat, do normálního stravovacího režimu se vracet pomalu a množství sacharidů rovnoměrně navyšovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno