DASH dieta

Možná jste už slyšeli o americkém zázraku jménem DASH dieta, který slibuje záruku hubnutí bez jo-jo efektu, upírání a trávení několika hodin v posilovně. V čem spočívá zakopaný pes? Anebo je to skutečně pravda?

Pod pojmem DASH se skrývá označení „Dietary Approaches Stop Hypertension“, tedy v českém překladu „Dietní přístup k zastavení hypertenze“ ( pozn. Hypertenze = vysoký krevní tlak). Tuto původně zdravotní dietu vytvořila Maria Heller, která se specializuje na nutriční problematiku. Nejdříve byla vyvinuta především pro pacienty trpící cukrovkou, epilepsií a zvýšeným krevním tlakem či cholesterolem. Ale kromě zlepšení zdravotních potíží těchto lidí se zjistilo, že stravování podle pravidel Mrs. Heller je prospěšné a také se po něm hubne. Jak tato dieta probíhá?

Průběh

Dieta je rozdělena do dvou stádií. V prvním je třeba omezit sacharidy – tedy pečivo, brambory, knedlíky a další.Vzdát se musíme také sladkého ovoce. Je třeba začít přijímat větší množství bílkovin – maso, jogurty, luštěniny, mléko. Tento čin by měl připravit tělo na druhé stadium a především nakopnout ten správný chod metabolismu. První fáze trvá přibližně dva týdny a příslib shozených kil se pohybuje kolem jednoho kilogramu za týden.

Ve druhém stadiu do jídelníčku vrátíme sacharidy, ale jen ty kvalitní. Můžeme si nechat zdát o bílém cukru i klasickém rohlíku. Místo nich si raději osladíme čaj medem a k svačině sníme celozrnnou bagetu. Celkově se ale omezovat moc nemusíme, jíst je doporučeno asi 6x denně, bohatý jídelníček zaručuje velké množství proteinů i zeleniny.

Stabilita

Jedním z nejdůležitějších faktorů této diety je především dodržování daného harmonogramu. Nemusíme si hlídat počet kalorií v jídle nebo se mučit v tělocvičně celé hodiny. Naopak, Maria Heller doporučuje každodenní půlhodinku „klidnějšího“ cvičení –  můžeme tedy zkusit jógu, pilates nebo rychlejší procházku.

Důležité je též dbát na pravidelnost jídelsnídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Žádný chod nevynecháváme a dopřejeme si dostatečné množství.

Úskalí

Zní to všechno docela ideálně, kde vidět skryté problémy? DASH dieta se nejspíš nedá počítat mezi klasické diety, ale spíš o celkovou změnu životního stylu. Není možné čekat, že shodíme zázračných deset kilo za dva týdny díky brutální hladovce. Přechod na tento typ stravování vyžaduje trpělivost a kázeň, které ale nesou své ovoce.

Tip na jídelníček

  • Snídaně: Míchaná vajíčka
  • Svačina: Jogurt
  • Oběd: Kuřecí kousky se zeleninovým salátem
  • Svačina: Zeleninový mix – okurka, rajčata, řapíkatý celer, olivy
  • Večeře: Zapečená zelenina s mozzarelou a smetanou

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno