Domácí švestková povidla pečená v troubě

Přemýšlíte, co udělat s velkou úrodou švestek? Nemáte čas trávit v kuchyni celé hodiny, a přesto byste si rádi něco z toho sladkého nadělení na stromech uchovali i na zimu? Ukážeme vám, jak se dělají chutná domácí švestková povidla pečená v troubě – a to skoro bez práce.

Nejde o nijak nový koncept, tenhle recept byste našly už v kuchařkách našich prababiček. S různými obměnami se připravoval na kamnech i uvnitř nich. Není nijak složitý, osobně ovšem tipujeme, že byl zapomenut především pro svou časovou náročnost. Několik hodin se zkrátka nehnete z domu, i když jinak můžete dělat téměř cokoliv. Povidla z trouby se totiž nemíchají ani jinak neopečovávají. Prakticky vám jen stačí čas od času otevřít troubu…

Domácí švestková povidla pečená v troubě

Domácí švestková povidla – recept

Pro začátek vám ukážeme klasický postup jen se třemi potřebnými ingrediencemi, na konci vám však poradíme, jak výsledný produkt ještě o něco vylepšit. A co tedy budeme na domácí švestková povidla pečená v troubě potřebovat?

Ingredience na základní recept:

  • 2 kila švestek
  • 300-500 gramů cukru
  • 4 lžíce octa

Postup:

Švestky dobře omyjte a vypeckujte. Rozlože je do hlubšího pekáčku a prosypejte cukrem. Množství cukru se řídí sladkostí zpracovávaného ovoce. Pro opravdu zralé švestky bohatě postačí 300 gramů cukru, pro kyselejší plody se vyplatí trochu přidat. Pamatujte si, že povidla můžete dosladit vždycky, ale ubírat na sladkosti budete u hotového produktu jen těžko. Nakonec švestky v pekáčku pokapejte octem.

Troubu rozpalte na nižší hranici doporučené stupnice, tzn. cca 200°C. Jakmile budete mít přípravu povidel v malíčku a dobře se seznámíte se svojí, troubou, můžete teplotu uvnitř vyhnat až na 250°C. Při prvních pokusech však hrozí, že se vám povidla promění spíše v připečený škvarek.

Vložte pekáč do trouby a ponechte ho svému osudu. Povidla během přípravy v žádném případě nemíchejte, jen čas od času zkontrolujte jejich konzistenci. To uděláte tak, že přejedete vařečkou po jejich povrchu. Jakmile za ní začne zůstávat prázdná stopa, máte zaručeně hotovo. Taková povidla jsou pak svou konzistencí přesně akorát.

Domácí švestková povidla pečená v troubě

Sterilované sklenice domácí švestková povidla pečená v troubě nepotřebují

A co s hotovými povidly? Jednoduše je přemístěte ještě horká do předem vymytých a vysušených sklenic a dobře zavíčkujte. Ve spíži vám pak bez potíží vydrží několik let. Po otevření je lepší skladovat domácí švestková povidla pečená v troubě v lednici a spotřebovat přibližně do dvou měsíců.

Jak si celý recept vylepšit? Milujete povidla s příchutí? Pak si připravte čtyři lžíce rumu, dva velké kusy skořice a čtyři roztlučené hřebíčky. Pečte společně, skořici vyjměte a opět přendejte do sklenic. Taková povidla jsou ideální na frgály nebo jiné sladké dobroty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno