Draslík a jeho nedostatek či nadbytek v těle

Draslík patří mezi nejrozšířenější prvky v lidském těle. Ve své čisté formě se jedná o měkký, alkalický kov, avšak lidské tělo jej obsahuje pouze stopové množství, cca 5g. Až 95% se ho nachází uvnitř buněk. Společně se sodíkem se stará o vodní hospodaření organismu, správnou funkci srdce, kontrakce svalů a přenos nervových vzruchů. Taktéž se podílí na procesu získávání energie z živin.

Funkce draslíku v organizmu

Draslík pomáhá stejně jako česnek snižovat krevní tlak, působí jako prevence mozkových a srdečních onemocnění, reguluje srdeční tep a tlak, podílí se na správné činnosti svalů, odstraňuje únavu a stimuluje mozkovou činnost, společně se sodíkem udržuje potřebné množství tekutin v těle (draslík v buňkách, sodík mimo buňky), podílí se na přeměně krevního cukru na svalový cukr glykogen, který slouží jako primární zásobník energie ve svalech a játrech a v neposlední řadě je draslík také přírodním diuretikem, které z těla pomáhá odstraňovat toxické látky.

Doporučené dávkování draslíku

Doporučená denní dávka draslíku se pohybuje od 2000mg do 3500 mg pro dospělého člověka. Hlavním zdrojem draslíku je ovoce a zelenina, ale můžeme ho najít i v řadě jiných potravin. U zdravého člověka se případný krátkodobý nedostatek draslíku výrazně neprojevuje. Při dlouhodobější nízké hladině draslíku se může dostavit svalová slabost a únava, zvracení a nevolnost. Pokud se hodnota draslíku nezvyšuje, může hrozit i srdeční selhání. Nedostatkem draslíku jsou ohroženi zejména lidé užívající diuretika, která odvádějí z těla vodu.

Potraviny obsahující draslík

Mezi na draslík bohaté potraviny patří zelenina jako okurky a brambory, z ovoce zase meruňky a citrusy. Z dalších potravin najdeme draslík v mase, mléce a mléčných výrobcích. Přípravou vařením dochází k velmi výrazné ztrátě draslíku, až o 50%.

Předávkování draslíkem

Kritické předávkování draslíkem, aby se vyskytly zdravotní problémy je velmi nepravděpodobné a většina lidí může bezpečně konzumovat až 20g draslíku denně. Až při pravidelné konzumaci více jak 25g draslíku denně může dojít k lehkému předávkování a hyperkelamii. Předávkování draslíkem se projevuje brněním v končetinách, nevolností, průjmem a zvracením. Nadměrné dávky draslíku mohou vyvolat svalovou paralýzu a poruchy srdečního rytmu, které mohou skončit až fibrilací srdečních komor a zástavou srdce. U osob se špatnou funkcí ledvin může díky nedokonalému vyměšování nastat dokonce i otrava.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno