Domů Výživa Kvalitní potraviny Dýňový olej a jeho účinky

Dýňový olej a jeho účinky

Dýňový olej je nepříliš známou potravinou, která je snadno rozpoznatelná díky husté konzistenci a tmavé, hnědozelené, barvě. Od 18. století se tento olej tradičně lisuje u našich rakouských sousedů, na jihu Štýrska. Má výborné účinky, které ocení náš organismus. Výborně také zpestří kuchyni.

Dýňový olej je vyhlášený díky obsahu nenasycených mastných kyselin a vitamínu E, který způsobuje jeho výborné antioxidační účinky. Samotné nenasycené mastné kyseliny zase dobře snižují hladinu cholesterolu. Působí rovněž jako ochrana obranyschopnosti celého těla a snižují riziko srdečních onemocnění. Je prokázáno také jejich působení na kvalitu kůže.

Dýňový olej se pyšní rovněž slušným obsahem vitamínů, z nichž jde krom zmíněného E také o vitamín A a C. Z dalších látek je pak nutné vyzdvihnout zinek, selen, karoten, fosfor a hořčík. Díky nezvykle příznivému složení pomáhá olej regulovat srdeční rytmus i krevní tlak, má navíc protizánětlivý účinek. Nejvíce se proslavil díky svému příznivému působení na zvětšenou prostatu, která je většinou syndromem stárnutí mužského organismu. Nejenom, že dokáže problém dobře zpomalit, umí jej zastavit také úplně.

Dýňový olej je potravinou vyhledávanou také v souvislosti s postmenopauzálním syndromem, dokáže si totiž poradit s bolestmi hlavy a kloubů.

Výroba dýňového oleje je tradicí

Dýňový olej se vyrábí především v Číně, která je v dané oblasti velmocí. K nám se spíše ale dostává olej štýrský, tedy ten od našich sousedů. Jak jsme zmínili, olej se v Rakousku vyrábí již dlouhá léta. K získání jednoho litru je třeba zhruba 2, 5 kilogramů dýňových semínek. Pro představu doplňme, že se jedná o 30 až 35 olejnatých dýní. Jejich semínka se při výrobě rozemelou a následně praží, bez přidávání jakýchkoli chemických látek. Rozehřátou a opraženou směsí se následně plní válcovité nádoby a spodním tlakem se vylisuje panensky čistý dýňový olej.

Dýňový olej v naší kuchyni

Olej je v oblasti gastronomie známý především díky příjemnému oříškovému aroma, které vzniká při jeho pražení. Používá se na dochucení sladkých i slaných pokrmů. Doporučujeme s ním manipulovat zejména zastudena. Zvládne sice i krátkou tepelnou úpravu, maximálně jej však můžeme zahřát do 120 °C – a i tak už ztrácí některé ze svých blahodárných účinků.

Dýňový olej se výborně hodí na doplnění salátů, uzeného masa i sýrů. Pokapat s ním můžeme krémovou polévku, rybu i sladké pokrmy.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno