Domů Ostatní Další Glutamát sodný (glutaman sodný)

Glutamát sodný (glutaman sodný)

Pro Glutamát sodný se dále používají také názvy glutaman sodný nebo E 621. Uvnitř článku se dozvíte více informací o Glutamátu sodném.

Glutamát sodný je řazený mezi sodnou sůl kyseliny glutamové. Je to bezbarvý prášek s masovou příchutí. Používá se zejména k zvýraznění chuti jednotlivých pokrmů. Chuť glutamátu je další samostatnou chuti, které dokáže člověk rozlišit. Tato pátá chuť se označuje japonským slovem Umami. Dříve se používal zejména v Japonské kuchyni. Po celém světě se začal více rozšířovat po 2. světové válce. Glutamát sodný je vyráběn v potravinářském průmyslu fermentací kukuřice nebo cukrové řepy. Při výrobě se využívá hodně chemických látek.

Syndrom čínských restaurací

U některých lidí se po větším požití Glutamátu sodného mohou objevit příznaky: zvracení, závratě, bušení srdce atd.  Často se to lidem stávalo po návštěvě Asijských restarací, proto se tomuto syndromu říká Syndrom čínských restaurací.

Oficiálně je Glutamát sodný povolený a neměl by tedy výrazně škodit. Podle mě je však lepší se takovým chemickým látkám vyhýbat, nejsou pro naše tělo přirozené a mohly by nám případně i škodit. Opět zde platí, že jezte pouze kvalitní potraviny a né různé polotovary a poskládané potraviny.

Kde se vyskytuje Glutamát sodný ?

Glutamát sodný je obsažen v polívkách z pytlíku. Používá se také do uzenin a různých zálivek a do jídel z Fast foodu. Nejčastěji se s ním setkáme v České republice díky konzumaci rychlých polívek ze sáčku a ve Fast foodu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno