Gorodky

Gorodky, to je tradiční ruská lidová hra, kterou můžete znát například z oblíbeného kresleného seriálu Jen počkej, zajíci!“. U nás tato hra není příliš rozšířená, i tak má své příznivce i ČR. Přečtěte si více informací o principu hry a jejích pravidlech.

Gorodki je označení pro lidovou hru pocházející z Ruska. U nás není příliš rozšířená, o její rozšiřování se však snaží oddíly z různých koutů republiky. Historie této společenské hry sahá do dávné historie. Podle některých pramenů ji hráli už Slované v období středověku. Hra gorodky si získala své příznivce z řad světově známých osobností. V minulosti ji s oblibou hrávali například Nikolajevič Tolstoj či Vladimir I. Lenin.

matrjoška

Rusko má mnoho symbolů. Kromě matrjošek jsou to třeba právě gorodky.

Oficiální pravidla pro sportovní hru byla sepsána až ve 20. letech minulého století. Od roku 1936 se pak pravidelně pořádalo mistrovství SSSR ve hře gorodky. Je třeba říci, že zájem o tuto hru pomalu upadá i v Rusku, i přesto se jí věnují statisíce hráčů. Gorodky nejsou známé jen v Rusku, s hráči se setkáte i ve skandinávských či pobaltských zemích.

Jak se hrají gorodky

Základem hry gorodky je 5 dřevěných válečků, které jsou dlouhé 20 cm a široké 5 cm. Válečky se nejčastěji vyrábí z březového dřeva. Na hrací ploše se z těchto dřevěných válečků postupně skládá 15 různých figur, přičemž každá figura má své vlastní pojmenování. Figury se označují například jako dělo, vidlice, studna, hvězda či raketa. Jednotlivé figury se rozmístí na přední část čtverce o délce strany 2 metry. Tomuto čtverci se říká gorod, v překladu město. Podle toho si také ruská hra získala své pojmenování gorodky.

Cílem hry je rozestavěné dřevěné válečky vytlačit z hrací plochy čtverce, a to pomocí cca metr dlouhé dřevěné palice. Ta může mít i kovové části. Touto palicí se hází ze dvou stanovišť, nejvzdálenější je umístěno 13 metrů od čtverce s válečkami. Hra končí ve chvíli, kdy jsou všechny figury smeteny mimo hrací pole čtverce. Vyhrává ten, komu se podaří všechny figury shodit pomocí nejmenšího počtu hodů. Gorodky mohou hrát jak jednotlivci, tak družstva.

Hrací pole pro gorodky

Jak jsme uvedli výše, dřevěné válečky se rozestaví na plochu čtverce o rozměrech 2×2 metry. V průběhu let se měnil materiál, který tento čtverec tvořil. V samých počátcích hry se válečky rozestavovali jednoduše na hlínu. Pro zajištění větší stability se později čtverec vyráběl z asfaltu. Brzy se však ukázalo, že při častém házení dřevěné palice na asfalt dochází k praskání materiálu, a tak se musel asfalt často opravovat a měnit.

Později se tak začal čtverec pro figury vyrábět z pevného plechu, který snesl i vysokou frekvenci hodu těžkých palic, ale vydával silný typický a pro mnohé nepříjemný zvuk. Proto se v posledních letech pro hru gorodky používá speciální umělá hmota, která je pevná, nepraská a při hodu palic nevytváří velký hluk.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno