Chůze naboso

Možná jste ve městě nebo v přírodě spatřili příznivce chůze naboso, kteří se s úsměvem ve tváři procházeli bez obuvi. Možná to ve vás vyvolalo řadu otázek. Právě pro vás jsme připravili článek o chůzi naboso, ve kterém se na její přednosti zaměřujeme.

I když se boty v lidské kultuře používají po staletí, přirozené je chůze naboso. Bota pro nohu přestavuje umělou schránku, která brání v pohybu a omezuje přirozené funkce nohou a chodidel. Právě proto zejména v posledních desetiletích zájem o chůzi naboso výrazně roste. Pozitivní vliv častých procházek bez bot se přitom dostaví poměrně brzy. Chcete udělat něco pro své zdraví a ulehčit nohám i celému organismu? Pak byste o chůzi naboso měli přemýšlet i vy.

Chůze naboso

Bosá chůze prospívá celému tělu

Proč tedy začít chodit naboso? Hlavním důvodem jsou pozitivní vlivy na zdraví. Když jsou chodidla celý den uzavřená v těsných botách, jen těžko mohou plnit svou přirozenou funkci. Lidé, kteří tráví v botách většinu života, mají ochablé svaly, vazy, potýkají se se zborcenou nožní klenbou, bolavými nohami, vbočenými palci a dalšími problémy. Pokud budete postupně využívat obuv méně a méně, mnoho problémů se začne postupně odstraňovat. Chůze naboso však neprospívá jen chodidlům, ale celému pohybovému aparátu. Do chůze se totiž zapojí celé nohy, pánev, páteř, omezí se tenze svalů a změní se držení těla. Často se tak postupně odstraní i problémy s bolestí zad, kolen nebo kloubů.

Začněte postupně

Pokud jste zvyklí v podstatě celý život chodit s obuví, rozhodně není dobré „zahodit“ boty a začít chodit jen naboso. Chodidla a pohybový aparát se v průběhu let přizpůsobily a nebyly by na změnu ze dne na den připravené. Začněte postupně používat boty méně a méně, doma chodit naboso, jednou za čas se projít bez bot v přírodě a intenzitu chůze naboso postupně zvětšujte. Připravíte tak své tělo na změnu šetrně a nebude vás čekat náhlý šok a bolestivá změna.

Pro koho je chůze naboso vhodná a pro koho ne

Chůze naboso je pro člověka přirozená, a tak je vhodná v podstatě pro každého bez rozdílu věku. Chůzi bez bot si mohou užívat děti, dospělí i staří lidé. Existují však skupiny osob, které by se bosé chůzi měli spíše vyhýbat nebo ji provozovat s opatrností a v omezení míře. Do této skupiny patří především lidé s různými ortopedickými nebo neurologickými problémy. Ti by měli zájem o chůzi naboso předem konzultovat se svým lékaře. Bosá chůze se pak příliš nedoporučuje lidem s cukrovkou, kteří často trpí neuropatií dolních končetin.

Chůze bez bot je osvobozující a příjemné. Pokud s ní chcete začínat, jděte na to postupně. Dobrým řešením, jak si krásu bosé chůze vyzkoušet, je navštívit jednu z bosých stezek, které se postupně budují i v České republice. Chůze po stezkách určených pro chůzi naboso je zdravá, bezpečná, uklidňující a uvolňující.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno