Husí vejce

Husí vejce – v restauraci se s nimi nesetkáte, protože je jejich použití kvůli zvýšenému riziku nákazy salmonelou zakázáno. To je škoda, protože husí vejce mají specifickou chuť a obzvláště v moučnících, zejména v buchtách, chutnají skvěle. Tepelnou úpravou riziko nákazy salmonelou mizí. Najděte si nejbližšího farmáře a husí vejce vyzkoušejte!

Husí vajíčko

husaHusí vejce jsou křídově bílá a váží kolem 200 gramů. Jsou až čtyřikrát větší než standardní vejce slepičí. Husí vejce mají nádherně zlatavý žloutek, husy jsou totiž jako vegetariáni jedí jen rostlinnou kvalitní stravu, a to se podepisuje i na kvalitě vajec.

Jak chutná husí vejce

Husí vejce mají své příznivce i odpůrce. Na jedné straně někteří nedají dopustit na použití husích vajec do moučníků, na straně druhů mnozí kritizují olejnatou chuť. Husí vejce sice obsahují méně tuku než slepičí, a proto jsou i zdravější, ale díky zmíněné olejnaté chuti nejsou příliš populární, minimálně ve vařené podobě. tak si můžete zkusit husí vejce uvařit a srovnat jej s vejcem slepičím. Mají nasládlou chuť, až ze 70 % jsou tvořeny vodou a obsahují řadu vitamínů a minerálů, například A, B, D, E, K, draslík nebo železo.

Pozor na salmonelu

Prodej husích vajec v běžných obchodních řetězcích a jejich použití ve veřejných stravovacích zařízeních je z nařízení zakázáno. Husy, podobně jako například kachny, jsou vodními ptáky, u kterých je riziko šíření salmonely a dalších onemocnění zvýšené. Pokud však budete vajíčka pořizovat od ověřených farmářů nebo husy sami chováte, situace se mění, riziko nákazy výrazně klesá. Tepelnou úpravou se navíc salmonela ničí, takže nemusíte mít obavy. Husí vejce však nepoužívejte pro konzumaci zasyrova a nepoužívejte je do nepečených moučníků.

Vařené husí vejce

Pokud chcete zjistit pravou chuť husího vejce, připravte jej v nejjednodušší podobě – jako vařené. Husí vejce se musí vařit přibližně čtyřikrát déle než vejce slepičí, s tím počítejte. Vždy radši nechejte vejce vařit déle, než aby bylo nedovařené. Nekonzumujte husí vejce naměkko.

Použití husích vajec v kuchyni

Jak jsem uvedli výše, konzumace natvrdo vařených husích vajec není pro olejovitou chuť příliš populární. Při použití do pečených moučníků je ale situace odlišná. Už naše babičky používaly do buchet husí vejce, která dodala tu pravou chuť. Buchty z husích vajec jsou vláčné, až drobivé. Husí vejce můžete používat i na další pečené moučníky, vyhýbejte se ale jejich použití zasyrova. I při pečení dobře kontrolujte, že je těsto dobře propečené.

Husí či kachní vejce nepatří mezi nejrozšířenější, přesto se však dají u místních farmářů sehnat. Nemějte strach z nákazy salmonelou, pokud zajistíte dobrou tepelnou úpravu, nic vám nehrozí.

1 komentář

  1. husa mě snáší dvou žloutkové vejce a to já nechci (do chovu) dá e proti tomu něco dělat děkuji za radu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno