Jak nastavit vázání na snowboard

Pokud si chcete jízdu na snowboardu opravdu užít, nepodceňujte nastavení vázání na snowboard. Pomohou vám s tím v servisním středisku, při troše šikovnosti a znalosti správného postupu však zvládnete nastavení i sami. Přečtěte si, jak nastavit vázání na snowboard během několika minut.

V první řadě je potřeba pořídit správný typ vázání. Doporučujeme pořizovat vázání stejné značky bot. Budete tak mít jistotu kompatibility. Také je třeba vybrat vázání správné tvrdosti. Udává se číslem od 1 do 10, kde tvrdost 1 je nejměkčí a 10 naopak nejtvrdší. Pro začátečníky se doporučuje pořizovat vázání střední tvrdosti.

Nakonec před samotnou montáží a nastavením vázání musíte určit, která vaše noha je dominantní, a tedy bude při jízdě vpředu. Nejste si jistí? Zkuste se sklouznout na podlaze nebo ledě. Která noha půjde dopředu jako první, ta je dominantní a musí být vpředu i při jízdě na snowboardu. Pojďme se nyní podívat na to, jak nastavit samotné vázání na snowboard.

Jak nastavit vázání na snowboard

Nastavení úhlů vázání na snowboardu

Na snowboardu se nastavují úhly vázání. Ty mohou být kladné nebo záporné. Úhel se nastavuje pomocí rotoru, který bývá součástí každého vázání. Je jeho součástí, dá se vyndávat a umísťuje se pod botu. Skvěle do otvoru zapadne a otáčením se nastaví požadovaný úhel. Na horní straně rotoru jsou vyznačená čísla, a tak snadno poznáte, jaký úhel máte nastavený. Konkrétní sevření vázání pak závisí na stylu a preferencích každého jezdce. Obecně se doporučuje nastavit úhly tzv. „na kačera“, kde na přední noze je nastaven úhel 15° na zadní úhel záporný, a to -15°. Takové nastavení je vhodné jak pro jízdu na sjezdovce, tak ve snowparku.

Vzdálenost mezi vázáními

Při pořízení nového snowboardu musíte namontovat vázání tak, aby byla v ideální vzdálenosti. Názory na ideální vzdálenost se liší. Obecně se doporučuje změřit si vzdálenost od země po koleno a ve stejné vzdálenosti namontovat na snowboard i samotné vázání. Pro větší postavy je široký postoj správnou volbou, menší jezdci naopak ocení užší postoj, a tedy i menší rozestupy mezi vázáními.

Kontrola přesahu bot

Co ještě dalšího je třeba na vázání snowboardu nastavit a zkontrolovat? Především přesah bot. Špičky a paty by totiž přes hranu snowboardu měly přesahovat přibližně stejně. Díky tomu se zajistí správné přenášení váhy. U některých modelů vázání najdeme posuvnou část jak pro patu, tak špičku. Pomocí šroubů vázání tak přesah bot přesně vycentrujete. Šrouby vázání nikdy nepřitahujte naplno, šroub pak proniká dovnitř vázání a hrozí poškození boty.

Stále neví, jak nastavit vázání na snowboardu? Vydejte se do servisního střediska nebo obchodu, kde vám vše rádi ukážou a vysvětlí. Každý typ vázání se může nastavovat různě, proto doporučujeme při pořízení nového vázání detailně prostudovat uživatelskou příručku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno