Domů Zdravé recepty Maso Jak očistit krevety?

Jak očistit krevety?

Krevety patří mezi mořské plody, jejichž příprava je velice jednoduchá a rychlá. Navzdory tomu se většina z nás bojí tyto tvorečky kupovat, protože nevědí, jak je správně očistit, před tím než je začnete vařit nebo i po ugrilování (které se zcela běžně provádí i tehdy, když jsou krevety neloupané). To, zda krevetu oloupete před nebo po uvaření, závisí na vašich chuťových preferencích. Ale nebojte se, čištění krevet není zdaleka tak špinavé, jako čištění jiných mořských plodů.

Anatomie krevet

Krevety jsou malá mořská stvoření, která žijí na dně oceánu. Mají velmi tvrdou vnější ulitu, která se skládá z menších segmentů, a měkčí spodní stranu, kde můžeme najít spoustu malých nožiček, a ocas. Když si koupíte krevety v obchodě, většinou bude již hlava (a někdy i nohy) odstraněny. Koupit se dají samozřejmě i loupané krevety, většinou si za ně ale připlatíte a nemůžete si být jisti jejich čerstvostí. Ve specializovaných prodejnách prodávajících mořské plody můžete požádat obsluhu, aby vám krevety oloupala. Není to ale vůbec složité!

Krevety loupané

S ocasem nebo bez?

Jakmile sejmete ulitu, můžete se rozhodnout, zda ponecháte ocas krevety nebo jej odstraníte. Někdy může ocas krevety splnit dekorativní účel – prostě to vypadá na talíři lépe – anebo praktický účel – krevetu máte za co chytit. Nezapomeňte ale na to, že ocas je příliš pevný, takže jej rozhodně nejezte. S odstraněním ocasů zase dosáhnete toho, že krevetu můžete snadněji konzumovat – například příborem.

TIP: Pokud se nemůžete rozhodnout, řiďte se selským rozumem. Zamícháte-li krevety do zeleninového salátu nebo je plánujete konzumovat příborem, ocas odstraňte. Pokrmy, které budete konzumovat přímo rukama (jako je například japonské sushi nebo domácí grilovací party), zase budou vypadat lépe s ocasem.

Odstranit nožičky předem?

Pokud jste si koupili krevety, které mají ještě nožičky, pak možná budete v pokušení odstranit je ještě před loupáním. To, jestli je to vhodné nebo ne, je čistě jen na vás. Někomu se pracuje s krevetou lépe, když jí nejprve odřízne nožičky. Není to ale nutné, protože nožičky se odstraní automaticky při loupání krevety.

Dva snadné způsoby loupání krevet

K loupání krevet můžete použít celkem dva způsoby, které jsou velmi účinné a velmi jednoduché. Můžete si vybrat ten způsob, který vám bude vyhovovat lépe. Krevety můžete očistit holýma rukama nebo pomocí kuchyňských nůžek.

Loupání rukou

Jednoduše popadněte krevetu, a uchopte ji tak, aby oba vaše palce směřovaly směrem k nožičkám krevet (jsou na spodní straně krevety). Palci zajeďte pod skořápku a jemným tahem ji stáhněte. To je všechno. Vaše kreveta je nyní oloupaná.

Kuchyňské nůžky

Loupání nůžkami je trochu rafinovanější. Stačí použít kuchyňské nůžky k proříznutí skořápky podél horní části (tam, kde je to nejtvrdší), pak ji roztrhněte a skořápku stáhněte.

Krevety na grilu

Střívka krevet

Oloupané krevety ještě skrývají jednu nepříjemnost, o kterou je potřeba se postarat. Je to odstranění střívka. Někdo toto střívko nazývá žilkou, protože vypadá podobně jako lidské žíly, ale ve skutečnosti se skutečně jedná o součást zažívacího traktu krevety. Tam, kde byla ulita krevety nejtvrdší (na její zadní části) se táhne těsně pod povrchem malá tenká černá šňůra. Někdy je střívko velmi prominentní, jindy si jej sotva všimnete. Vše záleží na tom, jestli se kreveta před tím, než byla chycena, stihla najíst.

Je nutné střívka odstraňovat?

Pokud byste střívko z krevety snědli, nebojte se, není to vůbec nebezpečné. Na druhou stranu je to ale nevzhledné a nepříjemné, když do něj kousnete. Proto doporučujeme střívko odstranit. Ani tento úkon není vůbec složitý. Chcete-li střívko odstranit, vše, co musíte udělat, je mělký řez podél zadní strany krevety. Poté už snadno střívko vytáhnete špičkou nože. Zní to dost nechutně a nepříjemně, ale jakmile uděláte jednu nebo dvě, začnete překonávat hrubý odpor a začnete pracovat automaticky.

Jaké krevety koupit?

Krevety můžete koupit v několika formách – buď mražené, nebo chlazené. Pokud si je koupíte zmrazené a nechcete je všechny ihned spotřebovat, dejte je ihned do mrazáku. Můžete je pak postupně odebírat. Předem zmrazené krevety již mohou být dostupné bez ulity a střívek, takže je můžete zakoupit přímo. Koupíte-li chlazené krevety, nemusí být „čerstvé“. Tím myslíme to, že většina krevet, které koupíte i jako chlazené, již byly zmrazeny a poté rozmrazeny. Koupit takové krevety je zcela v pořádku, avšak je potřeba je spotřebovat do dvou dnů od zakoupení a znovu už je nemrazit.

Krevety a salát

Jak velké krevety koupit?

Pokud přemýšlíte o tom, jak velké krevety byste měli koupit, je to zcela na vás. Větší krevety se budou lépe loupat a také vypadají mnohem lépe. Menší krevety se zase často již loupané prodávají a mohou se konzumovat jako jednohubka. Každý má rád něco jiného. Velikost krevety je ale třeba zohlednit při samotném vaření – samozřejmě, že menší krevety budou hotové o něco dříve.

Kdy je kreveta hotová?

To je základní otázka při tepelné úpravě jakéhokoli masa. Jednou z nejlepších věcí, které na krevetách jsou, je to, že je velmi snadné poznat, že už jsou hotové. Na začátku jsou krevety jakoby průsvitné, šedé a trochu ochablé. Hotové jsou zcela zbarvené do zářivě růžové barvy, včetně ocasů.

Jak připravovat krevety?

I když jsou krevety velmi chutné samy o sobě, většinou potřebují nějaký doplněk, který je povýší na mistrovské jídlo. Mistrovské jídlo, které je ale připravené za několik málo minut. Krevety se používají téměř v každé světové kuchyni, od italských krevet až po thajské nudlové pokrmy. Právě z těchto kuchyní si vezměte příklad a podávejte krevety s těstovinami nebo třeba rýžovými nudlemi, s miskou lepkavé rýže nebo na zeleninovém lůžku a klidně i s pečenou zeleninou.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno