Jak oloupat lískové ořechy

Tyhle nenápadné plody v sobě ukrývají spoustu chuti i cenných látek. Mají však pro nás nachystánu i tvrdou skořápku a ne úplně atraktivně vyhlížející vnitřní hnědou slupku. Takže jak oloupat lískové ořechy, aby vám to zabralo co nejméně času?

Nebojte se sáhnout k netradičním řešením. Lískové oříšky jsou doslova zásobárnou zdravých tuků, biotinu, hořčíku, kyseliny listové, vápníku, zinku a samozřejmě i prospěšné vlákniny. To z nich dělá opravdu všestranné pomocníky pro jakýkoliv jídelníček.

Snadné louskání bez nepořádku i skříplých prstů

První potíž nastane hned potom, co ořechy sklidíme ze stromů. Jak je dostat z jejich lesklých a tvrdých skořápek, které s oblibou vyskakují z louskáčku? Nechte si pro tento účel stranou síťku od brambor nebo obdobný prostředek. Do síťky nasypte ořechy a položte je na prkénko, které jste ještě předtím pokryli sáčkem nebo mikrotenovou fólií. Malé množství ořechů oddělte a posuňte je na okraj síťky a pootočením zcela oddělte od zbytků ořechů.

Vezmete si do ruky paličku na maso a ořechy jemně naťukněte. Vysypte je ze sáčku a na jejich místo posuňte dalších část ořechů. A takto pokračujte, odkud nebudou natlučeny všechny.

Ze skořápek je pak už snadno vyloupnete, a navíc vám zůstane spodní polovina skořápky neporušená. Takže pokud milujete nejrůznější podzimní tvoření nebo hledáte zajímavý výtvarný materiál pro děti do školy či školky, pak s půlkami lískových ořechů rozhodně nešlápnete vedle.

Místo paličky na maso můžete použít samozřejmě i kladívko nebo třeba váleček. A pozor si dejte i na výběr síťky. Vybírejte vždy takovou velikost ok, ze kterých vám ořechy nebudou utíkat. Vyhnete se tak velké většině nepořádku. Vyloupané skořápky pak stačí jednoduše smést do koše, pytlík vyhodit a máte hotovo. Navíc jde o podstatně rychlejší proces, než kdybyste každý ořech zvlášť dávali do klasického louskáčku.

Jak zbavit lískové oříšky hnědých slupek

Ovšem samotným vyloupáním celý proces nekončí. Pokud chcete lískové oříšky použít na ozdobu cukroví či dezertů nebo si jednoduše užít jejich skvělou chuť bez rušivých elementů, musíte je ještě zbavit jejich hnědé slupky. Jde to překvapivě snadno a vůbec si nemusíte pomáhat horkou vodou u mandlí.

Vyloupané lískové ořechy stačí vysypat na plech. Ten vložte do trouby, rozpálené na 200 °C. Nechte uvnitř asi 5 minut, víc obvykle není třeba. Ještě horké ořechy přesypte do utěrky a několikrát je v látce promněte. Hnědá slupka se uvolní a vám zbudou jen nádherně bílá jádra, připravená k okamžitě konzumaci nebo ke zdobení dezertů.

Pokud je nevyužijete hned, můžete je zavařit nebo zamrazit. Velmi dlouho vydrží také v krabičce s vakuovým uzavíráním. Skvěle se hodí do domácího müsli, buchet, koláčů, ale i do teplých zeleninových nebo ovocných salátů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno