Jak vykuchat slepici

Získali jste nádherný kousek z bio chovu nebo se snažíte o svou vlastní produkci? Zjistěte, jak vykuchat slepici opravdu dokonale a tak, aby na konci byl stejně čistý produkt, jaký si můžete donést z obchodu.

Nelekejte se poměrně dlouhého návodu. I když vám první jedna nebo dvě slepice půjdou nejspíše dosti pomalu, jakmile si celý materiál trochu „osaháte, vše se opravdu značně zrychlí. Jednotlivé kroky na sebe totiž logicky navazují, takž o nich nebudete muset ani příliš přemýšlet.

Kuře na paprice od babičky

Jak začít s kucháním slepice

Máte před sebou čerstvě zabitou slepici zbavenou peří. A začít musíte v oblasti hlavy:

 • oči se odeberou zepředu
 • horní část zobáku se očistí
 • spodní strana se seřízne na polovinu

Poté se kuchaná slepice se položí na záda. Krk se zcela odstraní a to řezem přes prsa. Postupujte opatrně, aby se kůže neroztrhla. Jestliže chcete slepici péct, pak nohy odřízněte v kloubech, ale jestliže se bude vařit, pak si tuto práci ušetřete a odřízněte jí pouze drápy. Následně můžete odříznut i šlachy a nohy na sebe pěkně úhledně složit.

A jak dál? Horní část kloaky se odřízne, břicho se rozdělí podélným řezem a vyjmou se střeva. Poté se žluč opatrně oddělí od jater a vyjme se obsah žaludku. Ten ponechte namístě – jen ho rozřízněte a odstraňte vnitřní membránu.

Slepici dobře omyjte

V této fázi přijde na řadu dobrá koupel studenou vodou, která usnadní další postup. Zapátrejte nyní v břišní dutině po dalších orgánech. Za pravým křídlem najdete již zmíněný žaludek, za levým křídlem poté játra. Můžete je ponechat na místě, nebo vyjmout, stejně jako srdce a plíce. Vše lze použít jako droby do polévek nebo třeba omáček. Nakonec vnitřní dutinu slepice dobře vymyjete a máte hotovo.

Jak připravit dušenou slepici

A co si s čerstvě vykuchanou drůbeží počít? Možností je hned několik. Ale nemusíte se omezovat jen na omáčku nebo polévku. Ze slepice vykouzlíte i velmi vydatné a dobré jídlo a to v podstatě jen s minimem námahy.

Ingredience:

 • 1 slepice
 • 60 slaniny
 • 70 g másla
 • 1 cibule
 • sůl
 • pepř
 • drcený kmín
 • oregano

Slepici pečlivě opláchneme a rozdělíme ji na jednotlivé díly. Vše osolíme, opepříme a ochutíme kmínem. Nyní je třeba v hrnci opéct slaninu, na které dozlatova orestujeme cibuli, kterou jsme předtím nakrájeli nadrobno. Poté přidáme díly slepice a opečeme je pečlivě ze všech stran. Je vhodnější plamen trochu ztlumit, aby se maso nepřipálilo. Poté podlijeme trochou vodu, přidáme máslo, ochutíme oreganem a vše povaříme.

V tlakovém hrnci bude celý proces rychlejší. Slepice má totiž poměrně tuhé maso. Pokud ho nemáte, počítejte s asi dvěma hodinami vaření, přičemž známý „papiňák“ zkrátí tento proces na polovinu. Ochutnáme a podle potřeby ještě dosolíme a dopepříme. Podáváme nejlépe s rýží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno