Jak spařit cibuli

Chcete si dopřát chutnou cibuli do salátu nebo jednoduše hledáte, jak ji přidat k naloženému masu apod.? Naučte se, jak spařit cibuli, aby byla chutná a přitom se zbavila většiny své nežádoucí štiplavosti.

Cibule má v našich domácnostech velmi široké využití. Používáme ji zejména k vaření, ale uplatní se i v lidovém léčitelství. Ale své pozitivní účiny má nejen čerstvá, ale i vařená. Dost možná jste to zatím nevěděli, ale i vařená cibule je zdravá a výživná.

Spaření cibuli nijak neubližuje

Nesmíte ji však vystavovat vysokým teplotám příliš dlouhou dobu. Jedině tak zůstane v cibuli zachována většina nezbytných stopových prvků a vitamínů. Ideálním případem je tedy v tomto případě spaření. To eliminuje štiplavou chuť, ovšem zároveň nezničí prakticky žádné účinné látky.

Spaření cibule je opravdu jednoduché

A jak na to? Není to tak složité, jak si nejspíš myslíte. Cibuli ze všeho nejdříve oloupejte a poté nakrájejte na potřebně velké kousky. Vezměte si ostrý nůž, tím eliminujete pálení v očích jednoduše tím, že na cibuli nebudete příliš tlačit. Jakmile máte hotovo, je čas si připravit vodní lázeň, vhodnou ke spaření.

Lázeň na spaření cibule

Budete potřebovat hrnec s horkou vodu, do níž cibuli vhodíte, a pak také mísu s vodou studenou. Tu vylepšete pokud možno ještě kostkami ledu, aby byla voda co nejstudenější. Nakrájenou cibuli nasypte do vhodného sítka nebo ji jen tak ponořte do horké vody. Počkejte přibližně minutu. Poté vodu slijte a cibuli nechte okapat v sítku.

Pokud ovšem chcete cibuli navíc i blanšírovat, tedy rychle zastavit varný proces a zachovat tak uvnitř jejích pletiv většinu cenných látek, ponořte ji do ledové vody a nechte vychladnout. Takto upravenou cibuli pak můžete použít třeba i do salátů nebo pomazánek, aniž by kohokoli obtěžovala svou štiplavostí. Na to se můžete spolehnout.

Jak vařit cibuli v celku

Pokud však zpracováváte větší množství cibule kupříkladu při přípravě cibulového zelí, nemusíte ji spařovat po malých nakrájených trošičkách. Docela dobře je možné vařit ji i vcelku. To podle velikosti cibule trvá 5-12 minut. Před vařením ji můžete nebo nemusíte loupat – to je zcela na vás.

Jak poznat že je cibule uvařená

A jak se přesvědčit, že vše proběhlo opravdu tak, jak mělo? Celá vařená cibule se jednoduše propíchne nožem. Jestliže do ní zajede opravdu snadno, pak jsou cibule již hotové a můžete je sundat z plotny. A pokud chcete zkontrolovat připravenost nakrájené spařené nebo vařené cibule, pak ji ochutnejte nebo ji propíchněte párátkem či vidličkou. Správně uvařená cibule je vždy měkká a pod tlakem vidličky se snadno rozpadá téměř na kaši. Následně ji můžete použít všude tam, kde to bude potřeba. Zcela zaručeně vás nezklame. Uvidíte.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno