Jak oloupat vepřový jazyk

Jde o opravdu krásný kus masa, jež bohužel často necháváme na řeznickém pultu bez povšimnutí. Ukážeme vám, jak oloupat vepřový jazyk, aby se vám celý proces zaručeně povedl, skvěle chutnal a oslnit třeba i tu nejnáročnější návštěvu.

Čerstvé suroviny v čele s kvalitním masem a rybami a vysoce stravitelné proteiny – to je kombinace, po které naše srdce a žaludky touží. Tedy žádná umělá dochucovadla nebo aromata, která tak často vídáme v levných jídlech. Naštěstí existují suroviny, které chutnají skvěle samy o sobě a vepřový jazyk mezi ně bezpochyby patří.

Příprava vepřového jazyka není těžká

Omytý vepřový jazyk vložte do tlakového hrnce. Zalijte ho vodou tak, aby byl zcela pod vodou (více vody však nedávejte). Přidejte 5 kuliček černého pepře, špetku muškátového oříšku a dva stroužky česneku. Společně vařte, dokud neuslyšíte typické zahvízdnutí tlakového hrnce. Od této doby počkejte ještě 15 minut a teprve poté hrnec vypněte.

Jazyk vyjměte, přeneste na prkénko a sloupněte Dokud je horký, jde to úplně samo. Pokud ho nechcete loupat ihned, nechte ho vychladnout a před loupáním na pár vteřin vhoďte do ledové vody. U velkých jazyků nebo těch ze starších zvířat se vyplatí použít ledovou lázeň, do níž maso na chvíli namočíte. Stačí pár vteřin a ani u nich nebude loupání žádný problém.

Teď je jazyky možné nakrájet nebo nechat vcelku a odložit je na dobu, kdy je budeme servírovat k omáčce. Pro její přípravu použijte vývar, který vám z jazyků zbyl. Připravte si asi 600 gramů zeleniny (mrkev, celer, cibuli, petržel, květák, brokolici apod.) a vhoďte do vývaru. Až zelenina změkne, rozmixujte ji a podle chuti zahustěte třeba moukou nebo strouhaným suchým chlebem. Jako přílohu uvařte brambory.

Uvařené jazyky vložte do omáčky, pět minut prohřejte a nakonec servírujte. Jsou tak měkké, že je bez problémů snědí i děti nebo lidé, kteří mají jinak s masem problém.

Vepřový jazyk si můžete třeba i ogrilovat

Máte už jazyky uvařené? Zkuste je připravit jinak – na grilu. Nechte je pouze okapat a vychladnout Základem dobře připraveného masa je optimální cirkulace vzduchu mezi topeništěm a roštem na přípravu masa. Dobře sestavený gril dokáže vznikající teplo nasměrovat přesně na rošt a zároveň se stará o jeho rovnoměrné rozložení. Rošt tak při pokládání masa příliš nevychladne, prakticky okamžitě vytvoří na vašem jazyku křupavou kůrčičku a všechnu šťávu bezpečně uzamkne uvnitř. Takhle připravené maso si vystačí jen se solí a pepřem, nic víc k dokonalosti nepotřebuje. Tak proč to nezkusit, když je to tak zázračně jednoduché?

Náš tip: ke grilovaným vepřovým jazykům se skvěle hodí omáčky na ovocné bázi nebo naopak nejrůznější sýry. Chybu neuděláte ani s čerstvými bylinkami nebo starým dobrým grilovacím kořením.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno