Jak prát merino

Oblečení z merino vlny má mezi příznivci outdoorových sportů velkou oblibu. Má skvělé termoregulační vlastnosti, zahřeje a při kontaktu s pokožkou je příjemná. Nabízí se však otázka, jak prát merino, aby si oblečení zachovalo své vlastnosti a všechny výhody. A právě na to se nyní zaměříme.

Pořídili jste si kvalitní oblečení z merino vlny, tedy z vlny speciálně vyšlechtěných ovcí, která se vyznačuje jemností a příjemností na dotek? Pak byste se měli předem seznámit se základními pravidly pro údržby a praní. Jak prát merino si zjistěte před tím, než svetr, mikinu nebo jiný kus oblečení vhodíte do pračky a zapnete „na šedesát“. Merino vlna totiž vyžaduje dodržení stanovených zásad – jen tak zůstanou její vlastnosti zachovány.

Merino vlna ovce

Oblečení z merina otočte a perte na jemný cyklus

Pokud chcete prát oblečení z merino vlny v pračce, buďte obzvláště obezřetní. Většina běžných nečistot je odstranitelná i praním v ruce, což je vzhledem k povaze materiálu šetrnější. Při praní v pračce nezapomeňte mikiny či svetry otočit a pračku zapnout na ten nejjemnější cyklus. Některé moderní pračky mají i speciální programy určené pro praní náchylných materiálů. Pokud takový program máte, určitě se rozhodněte právě pro něj. Nikdy neperte merino na programy s vysokou teplotou vody. Vlna má totiž tendenci se při kontaktu s horkou vodou srážet – s velkou pravděpodobností by bylo oblečení po vytažení z pračky o několik čísel menší.

Nepoužívejte bělidla ani změkčovadla

Kromě výběru správného programu praní je zásadní používat vhodné prací prostředky. Oblečení z merino vlny nikdy nečistěte s využitím bělidel ani změkčovadel. Po jejich použití by se vytratila hlavní výhoda merina, a to schopnost přirozeně pohlcovat vlhkosti a zajistit termoregulaci. Na trhu narazíte také na speciální čisticí prostředky, které jsou přímo uzpůsobené pro praní oblečení z merino vlny. Pokud na ně v obchodě natrefíte, určitě si je pořiďte. Oblečení vám vydrží dlouhou dobu bez viditelného poškození a zachová si svou funkčnost.

Merino se nemusí prát tak často

Jednou z výhod oblečení z merino vlny je jeho samočisticí schopnost. Rozhodně tak nemusíte prát merino po každém nošení. Naopak, pokud jej budete prát jej při větším znečištění, vydrží vám krásné po co nejdelší dobu. Merino má schopnost neutralizovat pot, eliminovat zápach a zabránit průniku nečistot, a tak bude vypadat čistě i po týdnu nošení.

Jak prát merino? Důležité je zvolit šetrné programy a použít kvalitní čisticí prostředky. Merino vlnu nemusíte prát tak často. Po praní doporučujeme čistit volně na vzduchu a vyhnout se sušením v sušičce. Dejte si také pozor na to, že merino vlna chutná i molům. Pravidelně tak kontrolujte svůj šatník a dejte do něj přípravek, který moly odpudí. Některé speciální prací prostředky na merino obsahují kvalitní přírodní výtažky, které mají přirozenou schopnost moly odpuzovat. Budete tak mít o starost méně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno