Jak rozmrazit maso

Ne vždy je příležitost vařit z čerstvého masa, proto se vždycky vyplatí mít nějakou zásobu v mrazáku. Způsob rozmrazení masa se však výrazně promítne i na výsledné chuti masa. Jak správně rozmrazit maso a jak postupovat, pokud potřebujeme rozmrazovat co nejrychleji?

Jak nejlépe rozmrazit maso

Mražené maso si můžeme zakoupit v obchodním řetězci, stejně jako si můžeme sami zamrazit přebytečné čerstvé maso na později. Je třeba si uvědomit, že kromě správného postupu rozmrazování je třeba maso správně i zamrazit. Čerstvé maso by mělo do mrazáku směřovat co nejrychleji, proto jej zbytečně nenechávejte stát v lednici nebo při pokojové teplotě. Pokud víte, že jej budete zamrazovat, učiňte tak ihned, co se vám maso dostane do rukou.

Mražené maso

Rozmrazujte při teplotě do 4 °C

Při rozmrazování masa je naprosto zásadní teplota rozmrazování. Proces rozmrazení masa musí být pozvolný, ideálně při teplotě do 4 °C. Pokud tak maso budete rozmrazovat při pokojové teplotě, což mnozí dělají, brzy se začnou tvořit bakterie a hrozí riziko zažívacích problémů po konzumaci takto rozmrazeného masa. O to větší riziko nastává v případě, pokud byste nechali maso při pokojové teplotě rozmrazovat třeba přes celou noc.

Rozmrazování v lednici – příliš pomalé

Nejrozšířenějším způsobem rozmrazování masa je jeho uložení do lednice. V lednici je však teplota zpravidla nižší než 4 °C, rozmrazování tak trvá dlouho. Větší kusy masa se mohou rozmrazovat i několik dní. V tomto případě může nastat opačný problém. Vzhledem k délce rozmrazování se může maso začít postupně kazit, protože jsou některé rozmražené části v lednici již delší dobu. Řada odborníků se shoduje na to, že rozmrazování v lednici není nejlepším způsobem, obzvláště pokud se rozmrazuje maso nebo ryby.

Rozmrazování ve vodě – nejlepší řešení

Nejšetrnějším a přitom rychlým způsobem rozmrazování masa je jeho umístění do studené vody. Do misky napusťte studenou vodu z kohoutku a do ní vložte mražené maso, umístěné v sáčku. Voda vede teplo lépe než vzduch, proces rozmrazování je tak urychlen. Vzhledem k tomu, že se maso nachází ve vodě, zabraňuje se tím vzniku škodlivých bakterií. Maso ve studené vodě se rozmrazí během několika hodin v závislosti jeho velikosti.

Rozmrazování v mikrovlnce

Většina mikrovlnných trub umožňuje snížení výkonu a použití při rozmrazování masa. Takový způsob rozmrazování by se však měl používat jen v krajních situacích. Maso musí být navíc okamžitě zpracováno, je použitelné například při dušení, pokud jej však budete chtít smažit nebo grilovat, chutnat vám pravděpodobně nebude. Maso rozmrazené v mikrovlnce je totiž obvykle tužší.

Způsobů, jak rozmrazit maso, je celá řada. Nejšetrnější je umístění masa do studené vody. Současně jde o vcelku rychlý způsob. Mikrovlnnou troubu používejte jen v krajní nouzi a rozmrazování masa v lednici také nepreferujte, nahraďte jej zmiňovanou metodou umístění zmrzlého masa do vody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno