Žluklý mák

Mák má v české gastronomii své pevné místo. Používá se do pečiva, sladkých pokrmů i dezertů. Pokud si přinesete mák z obchodu, může se však stát, že nebude dobrý. Žluklý mák má hořkou chuť a může způsobit i zažívací potíže.

Žluklý mákMák se často řadí mezi superpotraviny. Vyniká svou vůní, chutí i obsahem zdraví prospěšný mák. Jenže záleží na jeho kvalitě. Nejde přitom jen o konkrétní odrůdu máku, ale také na jeho čerstvosti. Zrníčka máku jsou totiž bohatá na oleje, které se mohou začít brzo kazit. Žluklý mák je ve srovnání s kvalitním čerstvým hořký a příliš nevoní. Pokud na žluklý mák narazíte, rozhodně jej nekonzumujete. Nejen, že tím pokazíte chuť výsledného pokrmu, ale můžete si přihodit i zdravotní problémy.

Žluklý mák může způsobit zdravotní problémy

Při nákupu máku v zatavených sáčcích se o jeho kvalitě nemůžete snadno přesvědčit. Mák můžeme už žluklý koupit, stejně tak se může zkazit dlouhodobým či špatným skladováním. Podle některých zdrojů může je žluklý mák karcinogenní, podle většiny lékařů se však nemusíte obávat závažnějších zdravotních problémů. I také vám konzumace žluklého máku může způsobit nepříjemné zažívací potíže projevující se bolestmi břicha, průjmem či křečemi.

Po nákup máku jej proto před dalším zpracováním vždy ochutnejte, a pokud je opravdu hořký, dále s ním nepracujte. Odhalíte-li tuto skutečnost bezprostředně po nákupu, nebojte se s ním vrátit k obchodníkovi a reklamovat jej. Mnohým zákazníkům se tato skutečnost už mnohokrát vyplatila. Reklamace může odhalit i závadnost celé šarže, která nakonec zmizí z pultů obchodních řetězců.

Mák nakupujte od ověřených dodavatelů

Pokud chcete mák používat v kuchyni a bojíte se, že bude žluklý, nakupujte jej od ověřených dodavatelů. V případě obchodních řetězců, které prodávají mák v uzavřených sáčcích, kvalitu zjistíte až doma. Mák však můžete zakoupit i na mnoha farmářských trzích nebo přímo od pěstitelů, kde jej můžete ochutnat a o kvalitě se sami přesvědčit.

Řiďte se dobou minimální trvanlivosti

Mák patří mezi ty potraviny, které v kuchyni využíváme jen jednou za čas. Může se stát, že budeme mít ve spíži mák skladovaný delší dobu, a tak už bude prošlý. I když prošlý mák nemusí být nutně žluklý, míra rizika se s prodlužováním doby skladování zvyšuje. Proto se snažte řídit dobou minimální trvanlivosti, a pokud doma objevíte starý mák, raději jej hoďte do koše a zajděte si do obchodu pro nový.

Mák skladujte v chladnu a suchu a před dalším zpracováním jej vždy ochutnejte. S nahořklým mákem nepracujte a pořiďte si čerstvý nový. Doporučujeme kupovat mák v biokvalitě, který vyniká svou vůni, kvalitou olejovitých semínek i bohatou chutí.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno