Jak se projevuje kapavka

Kapavka patří mezi sexuálně přenosné choroby. I když před ní lékaři varují, ročně se právě touto nemocí nakazí v České republice stovky lidí. Nejčastější příčinou nákazy je náhodný sex. Nemyslete si, i vy se můžete nakazit poměrně snadno. A navíc – mnoho lidí kapavku má a ani o tom v jejím počátečním stádiu nemusí vědět. V tomto článku se dozvíte, jak se tato nemoc projevuje a poradíme, jak se vyvarovat nákaze.

Jak kapavka vzniká?

Kapavka patří do kategorie infekčních nemocí. Jejím původcem je bakterie, která se při pohlavním styku přenáší z člověka na člověka. Jedná o bakterii jménem Neisseria gonorrhoeae (tzv. gonokok). Ve společnosti koluje mýtus, že je možné se kapavkou nakazit například i na veřejných záchodcích, když si sednete na mísu, kterou před vámi použil nakažený člověk či pouhým utřením do ručníku po nakaženém. Není to ale pravda. Pravděpodobnost takové nákazy je velmi nízká, protože Neisseria gonorrhoeae není odolná bakterie.

Hlavní projevy při nakažení kapavkou

Příznaky kapavky jsou u žen i mužů velmi podobné. Typickým příznakem je pálení při močení. Dále se objevuje také výtok, který může být i hnisavý. Výtok také silně zapáchá. Charakteristickým projevem je také časté močení. Téměř ve sto procentech případů se objevuje také zarudnutí kolem genitálií, zejména v oblasti vyústění močové trubice. U žen se dokonce objevuje i mírné krvácení. Pokud se nemoc projeví naplno, objevují se také silné bolesti břicha.

Jak jednat?

Pokud příznaky kapavky pozorujete, na nic nečekejte a navštivte vašeho ošetřujícího lékaře. Vyléčit kapavku v počátečním stádiu není dnes nic složitého. Léčí se pomocí antibiotik. Pokud se ale nemoc rozvine, může dojít i k infekci močového ústrojí. V tomto případě je léčba komplikovanější a zdlouhavá. Jak se kapavce vyhnout? Používejte ochranu v podobě kondomu a sexuální partnery si dobře prověřte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno