Jak umlít mák bez mlýnku

Mák setý neboli Papaver somniferum je u nás poměrně běžnou rostlinou, jejíž zrníčka si vychutnáváme zejména v koláčích a závinech. Tato rostlina patří do čeledi makovitých a není vůbec těžké ji pěstovat. Po usušení z ní získáváme malá černá kulatá zrníčka, která spotřebováváme v nejrůznějších pokrmech. Avšak nezralé makovice jsou zdrojem opia, což je důvodem, proč je pěstování máku v některých státech povoleno. Česká republika mezi tyto země nepatří, takže si jí můžeme pěstovat, kolik chceme – bez omezení.

Trochu historie

Mák byl pěstován již v šestém tisíciletí před naším letopočtem v oblasti Středomoří. Odtud se zřejmě dostal do Mezopotámské říše, kde ale nebyl pěstován pro svá černá zrníčka – ale jako zdroj opia. V Mezopotámii a později i v Egyptě se opium používalo zcela běžně jako sedativum. V České republice se mák setý začal pěstovat na začátku 19.století.

Sušený mák setý

Je mák nebezpečný?

Vzhledem k tomu, že mák je v některých státech zakázaný pro pěstování i spotřebu, mohlo by se zdát, že je nebezpečný. Abyste ale dosáhli stejného účinku jako po požití drogy, museli byste sníst maku opravdu hodně. Mák pocházející z české produkce obsahuje jen nepatrné množství nebezpečných látek, kterými jsou morfin a kodein.

Na co se mák využívá?

Mák se využívá ve farmacii. Pro tyto účely ale musí být pěstován speciální technický mák (tento se pěstuje v západní Evropě). V České republice se pěstuje mák, který slouží pro potravinářství. Tento mák je pak nejčastěji základem makových druhů pečiva (většinou se jedná o sladké pečivo, ale některé druhy, jako je například loupáček, sladké být nemusí). Kdo by v České republice neznal nudle s mákem? Mák je také tradiční náplní ovocných knedlíků.

Makový koláč

Mletí máku

Ve všech pokrmech se mák používá mletý, aby se lépe uvolnila jeho chuť. Někdy se prodává mák mletý, nejlepší chuť ale dostaneme vždy tehdy, když si jej nameleme sami – těsně před použitím. Vzhledem k tomu, že maková zrníčka musí být důkladně usušena (méně zralá zrníčka mohou obsahovat větší množství kodeinu), mělo by být mletí usnadněno. Nejlepším nástrojem pro mletí maku je použití speciálního mlýnku – mlýnku na mák. Ten je běžně k dostání v jakýchkoli potřebách s kuchyňským náčiním. Avšak ne každému se vyplatí do něj investovat, protože mák připravuje třeba jen jednou za rok. Jaké existují další možnosti mletí máku?

Mlýnek na mák

Jak umlít mák?

I když nemáte mlýnek na mák, můžete si přesto mák umlít. Bude to v některých případech možná trochu pracnější, možná trochu méně precizní, ale funguje to. Níže je uvedeno několik způsobů, jak na to.

Mixér, tyčový mixér

S pomocí nožů můžete dosáhnout pomletí zrníček jak v mixéru, tak také tyčovým mixérem. Pokud se vám stane, že zrníčka jsou stále celá, zřejmě nemáte dostatečně výkonný stroj. V takovém případě si můžete trochu vypomoct tím, že mák smícháte s krystalovým cukrem a kapkou oleje (nezáleží na tom jaký olej to bude). Dalším předpokladem pro úspěch je mletí v co nejuzší nádobě, aby zrníčka neměla kam „utíkat“. Často směs míchejte, abyste neměli v tyčovém mixéru kaši, zatímco jinde budou celá zrníčka.

Mlýnek na kafe

Pokud vlastníte nějaký mlýnek na kafe, zkuste to s tím. Jen pozor, nepoužívejte takový ten starožitný mlýnek, kterým si mlely kávu naše babičky. Mák obsahuje příliš mnoho oleje, takže výsledkem nebude namletý mák, ale znehodnocený stroj. Mnohem vhodnější je automatický mlýnek na kávu. Snadno si poradí nejen s kávovými zrny, ale také s těmi makovými.

Hmoždíř

Pokud nepotřebujete příliš velké množství, můžete maková zrníčka nadrtit v hmoždíři. Jedná se o velice náročný úkol s nejistým výsledkem. Záleží na tom, jak moc se budete snažit, jak moc budete tlačit a jak dlouho vydržíte. Jedná se o velice pracnou metodu.

Makovice

Mlýnek na všechno

V současné době existuje k prodeji mlýnek, který se dá použít téměř na cokoli – lněná semínky, cizrnu, ale také mák. Tento mlýnek nebude mít pouze jedno použití, jako je tomu u klasického mlýnku na mák.

Tipy pro co nejlepší výsledek

Pokud chcete dosáhnout co nejlepšího výsledku, ať už použijete kteroukoli z nabízených metod, vždy je dobré si mák připravit předem. Zde je několik tipů, které vám při mletí máku pomohou:

  • Mák mixujte s krystalovým cukrem a trochou oleje.
  • Před samotným mletím mák krátce povařte, nebo alespoň spařte mlékem nebo vodou.

Proč si mák namlít až doma?

S výše uvedeným bychom mohli dospět k názoru, že úplně nejlepší volbou by bylo, koupit si mletý mák přímo v obchodě a doma už ho prostě použít. Avšak většina konzumentů se shoduje na tom, že stejně jako je to s pepřem – vždy je chutnější namlít si ho až těsně před použitím. Nejen kvůli tomu, že aroma bude výraznější, ale také proto, že chuť bude mnohokrát lepší. U předem namletého máku totiž existuje riziko, že mák zhořkne. A jeho použitím pak můžete zničit celý pokrm. Takže za trochu námahy to jistě stojí.

Syrový mák je lepší než vařený/pečený

Odborníci na zdravou výživu by zajásali, kdybyste mák konzumovali v syrové podobě. To můžete udělat například tak, že si mák dáte do ranního smoothie nebo si připravíte makové mléko. Také nudle s mákem obsahují čerstvý mák.Tepelnou úpravou totiž dochází k mizení některých živin a vitamínů. A že jich v máku je! Železo, hořčík, draslík, měď, vitamín E a vitamíny patřící do skupiny B – to vše je jeho součástí. Velice významné je také množství vápníku, který je lidským těle dobře zpracováván (lépe než z kravského mléka). Kromě toho mák obsahuje také bílkoviny a omega 3 a omega 6 kyseliny, které jsou prospěšné pro zdraví srdce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno