Jak zalepit bazén

Koupací sezóna už se blíží, ale z vašeho bazénu stále uniká voda? Ukážeme vám, jak zalepit bazén, aby si děti i dospělí během horkých letních dní zaručeně přišli na své.

Nezáleží na tom, jaký bazén na zahradě máte. Ať už jde o ten nafukovací nebo klasický fóliový, platí, že na každou díru lze najít vhodnou záplatu. A co k opravě svépomocí budete potřebovat?

Speciální lepidlo a záplata

V první řadě navštivte nejbližší hobbymarket a poohlédněte se po vhodném lepidle na lepení bazénů. Nemůžete totiž vzít jen tak ledajaké. Musí odolat vodě, teplotním změnám a dalším nástrahám a zároveň si musí zachovat dostatečnou pružnost.

TIP: Pokud kupujete lepidlo, vhodné pro PVC materiály, často bývá součástí celé sady i velká průhledná PVC záplata.

Pokud se vám nepovede záplatu pořídit spolu s lepidlem, poohlédněte se po ní rovněž ve specializované prodejně. Případně ji můžete vzít také z některé přečnívající části bazénu. Každý větší model něco obdobného mívá. A jak záplatu přilepit k tělu bazénu?

Když potřebujete opravit suchou část bazénu

Velikost záplaty vhodně upravte. Vždy musí být na každé straně nejméně o 1 cm delší, než je opravovaná díra. Zabráníte tak tomu, aby se trhlina dále rozšiřovala. Poté naneste lepidlo na poškozené místo (nikoli na záplatu) a dobře přitlačte. Lepidla musí být dostatečné množství, zároveň by však nemělo z lepeného místa stékat pryč.

Krátce a silně záplatu přitiskněte, poté ji můžete ještě uhladit za pomoci válečku. A bazén je ihned připravený k použití.

Lepení mokré části bazénu

I tady je postup velmi podobný lepení trhliny s suché části bazénu, ovšem musíte přihlédnout k několika významným rozdílům. Tak především: lepidlo nanášejte přímo na záplatu a nikoli na bazén. Záplatu okamžitě přiložte a dobře uhlaďte. A lepenou část pod vodou alespoň na 12 hodin ochraňte před jakýmkoliv namáháním. Není na ni dovoleno šlapat, narážet do ní apod.

Nejlepší je trhlina, která vůbec nevznikne

Ze všeho nedůležitější je ovšem vzniku trhlin předcházet. I když se to snadněji řekne než udělá, přesto se vyplatí si alespoň některé věci pohlídat. Pro představu: k největšímu množství poškození bazénů dochází při manipulaci s plachtou nebo se schůdky. Všechny ostré hrany proto dobře oblepte nebo obložte a celkově si dávejte na manipulaci s tímto vybavením pozor.

Dalším rizikem je také používání nádobí a dalších předmětů, které si do bazénu běžně bereme – například k odpočinku na nafukovací matraci. Problémy mohou způsobit rovněž drápy od domácích mazlíčků, kteří se z bazénu snaží dostat ven. Pro psy proto vždy do bazénu vložíme menší vstupní a výstupní plošinku, aby se nebyli nuceni namáhavě škrábat přes okraj. Ochráníme tím nejenom svůj bazén, ale také jejich zdraví a leckdy i život.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno