V žádném případě nemůže být pochyb o tom, že popularita elektrokol v posledních několika letech obrovsky vzrostla. Bicykl s elektrickým pohonem si oblíbili nejenom lidé s dřívějším datem narození, ale i jedinci se zdravotními problémy, pro něž je elektrokolo skvělou rehabilitační pomůckou. Jeho pořizovací cena však není zrovna malá, a proto jej určitě budete chtít používat za každého počasí. Jak je to ovšem s ježděním na elektrokole v dešti?
Může se na elektrokole jezdit v dešti?
Už děti na základní škole se učí, že elektřina a voda nejdou dohromady. Z tohoto titulu by některé z vás možná mohlo napadnout, zda je vůbec bezpečné jezdit na elektrokole v deštivých podmínkách. Pravda je taková, že na dnešním trhu je spousta modelů, které umožňují bezpečnou jízdu i v dešti, nicméně existuje několik výjimek. Vždy se tedy přesvědčte, že vašemu elektrokolu voda vadit nebude. Tato informace bude uvedena v návodu od výrobce a voděodolnost také snadno poznáte podle speciální certifikace, například IPX4.
Jak na elektrokole jezdit v dešti?
Jakmile se přesvědčíte o tom, že vaše elektrokolo bude bezchybně fungovat i v dešti, měli byste se zamyslet nad tím, zda nebude vhodné upravit způsob jeho používání. Prvotním krokem by mělo být zakoupení blatníků, bez nichž bude jízda značně nepříjemná. Díky nim nebudete pokrytí bahnem odletujícím od pneumatik a zároveň podpoříte voděodolnost baterie a pohonného ústrojí. Blatníky však využijete i za pěkného slunečného počasí. Často totiž zabrání odletujícím kamínkům nebo podobným drobným předmětům zasáhnout relativně křehké části pohonu.
Vyplatí se voděodolné oblečení?
Jedním z největších problémů jízdy v dešti je rychlé promočení vašeho oblečení. Jakmile budete mokří až na kost, ztratíte veškerou motivaci pokračovat v jízdě a navíc riskujete propuknutí nachlazení nebo virózy. Chystáte-li se používat elektrokolo za každého počasí, pak by měla být lehká voděodolná bunda součástí vaší povinné výbavy. Oblečení by mělo být pouze ze syntetických materiálů, které schnou daleko rychleji, než bavlna. Samozřejmostí by pak měly být kvalitní brýle poskytující ochranu očí.
Kam v dešti schovat telefon nebo doklady?
V dnešní době už mobil nebo alespoň cyklistická navigace patří do povinné výbavy každého jezdce na elektrokole. Měli byste ovšem pamatovat na to, že jakmile začne pršet, musíte svou elektroniku za každou cenu ochránit před kapkami vody. K tomu výborně poslouží speciální tašky, které se dají upnout pod sedlo nebo přímo na rám elektrokola. V nich budou veškeré cennosti a elektronika v suchu.
Nezapomeňte na světla
I když jste na elektrokole schopni vyvinout vyšší rychlost, než na klasickém bicyklu, neměli byste zapomínat na osvětlení. To při zhoršené viditelnosti, ke které v dešti běžně dochází, hraje významný rozdíl mezi životem a smrtí. Kvalitní přední i zadní světlo by tedy mělo být naprostou samozřejmostí. Pro větší pocit bezpečí však můžete použít i obyčejné odrazky do paprsků kol nebo reflexní pásky. Ty si můžete dát na nohu nebo je omotat kolem trubky sedla.
Pozor na aquaplaning
Moderní elektrokola bez problémů vyvinou rychlost až 40 km/h, což může být pro nezkušeného jezdce nepříjemné překvapení. Chystáte-li se vyjet na elektrickém kole poprvé za deště, měli byste být opatrní. Většina těchto bicyklů sice disponuje kotoučovými brzdami, nicméně ty se budou za mokra chovat úplně jinak. Pamatujte na to, že je třeba brzdit jemněji a mnohem dříve, než na suché vozovce. Kromě toho hrozí relativně vysoké riziko aquaplaningu.
Jízda na elektrokole v dešti je možná a také bezpečná. Měli byste se však vybavit nepromokavým oblečením a kvalitním osvětlením, abyste jízdu v dešti ve zdraví přečkali.