Domů Výživa Zdravé recepty Jak zpracovat aloe

Jak zpracovat aloe

Také tuto užitečnou rostlinku pěstujete v květináči, ale neumíte ji použít jinak, než jako okamžitou pomoc na poraněná nebo spálená místa? Ukážeme vám, jak zpracovat aloe, abyste se z jeho účinků mohli těšit skutečně v mnoha podobách.

Listy aloe pro výrobu produktů je třeba vybírat podle jejich zralosti – měly by být starší než dva roky, ale zároveň i mladší než pět let. Proto musíte vědět, jak stará je rostlina, kterou chcete použít. Jestliže plánujete zpracovat tu z obchodu, pak zahradníci doporučují nákup aloe o výšce nejméně 30 cm. Pak budete mít jistotu, že se spodní listy již dají k přípravě léčivých prostředků použít.

Zpracování aloe

Ukážeme vám, jak si připravit šťávu a tinkturu. Oba recepty začínají stejným způsobem: použitím čerstvých listů aloe. Kromě toho budete potřebovat:

  • med nebo citrusovou šťávu (pro delší skladovatelnost)
  • a alkohol pro výrobu tinktury (postačí i vodka).

Před sběrem listů myslete na to, že rostlinu nesmíme nejméně dva dny zalévat. Listy pro zpracování uřízněte nakrájejte ostrým nožem až k bázi rostliny a vložte do chladničky na 24 hodin.

Recepty na šťávy z aloe

Aloe vera s citrusy

Vložte do ledničky svazek listů aloe (zhruba tak silných, že je lze uchopit oběma rukama). Po 24 hodinách odstraňte trny a vydlabejte dužinu. Tu vhoďte do širokého džbánu a přidejte asi půl litru citrusové šťávy (můžete použít třeba pomeranč, grapefruit, limetku, citron apod.) a dobře promíchejte. Protlačte přes síto (ovšem není to nutné) a přelijte do lahvičky z tmavého skla. Tu uložte do ledničky. Šťáva z aloe vera s citrusy tu může být skladována maximálně po dobu jednoho týdne.

Aloe vera s medem

Celé listy, které 24 hodin ležely v lednici, vložte do odšťavňovače. Šťávu propasírujte přes síto. Přidejte do šťávy lžíci medu a dobře promíchejte. Opatrně přelijte do láhve z tmavého skla. Skladujte v lednici. Vydrží tu asi týden.

Jak šťávu z aloe užívat

Aplikujte 2-3x denně po lžičce, a to buď samostatně nebo ve směsi s džusem. Pomáhá při zažívání a posiluje imunitu.

Recepty na tinktury z aloe vera

Tinktura pro posílení organismu

Velké době uleželé listy (viz výše) aloe vera vložte do odšťavňovače a poté propasírujte. K získané šťávě přidejte červené víno a to v poměru 1: 1 a nakonec také 200 g tekutého medu. Dobře promíchejte (ne kovovou lžící, použijte raději dřevo), nalijte do lahvičky z tmavého skla a nechte uležet na tmavém místě po dobu 10 dnů. Každý den si dopřejte malou sklenici této tinktury.

Tinktura pro zažívací potíže

Smíchejte sto gramů čerstvých listů (opět nechte 24 hodin uležet v lednici) s 50 g medu a 50 ml alkoholu. Nalijte do tmavé skleněné láhve a odložte na pět dní do spíže, kde je tma a chlad. Poté uložte do lednice. Přeceďte a užívejte lžičku před každým jídlem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno